“Ted Lasso” 3. sezona dair neler biliyoruz?

Kâğıt üstünde “bu nasıl bir saçmalık!” dedirten sinopsisinden iç ısıtan, terapi niyetine izlenebilecek bir seyirlik çıkaran Apple TV+ dizisi Ted Lasso’nun 2. sezon final bölümü 8 Ekim’de yayımlandı. Tabii kafalarda birçok soru işareti bırakarak.

Çekimlerinin 2022’nin ilk haftalarında başlayacağı 3. Ted Lasso sezonunun yaz aylarında yayına başlaması planlanıyor. Hayalî futbol takımı AFC Richmond’ın serüveninin ne yönde ilerleyeceğine dair kimi ipuçları ve söylentiler de gündemde. Prodüksiyondan gelen yeni haberler ışığında, 3. sezona dair bildiklerimizi toparlayalım istedik. 

Yazının devamı, henüz 2. sezonu bitirmemiş olanlar için kimi sürprizbozanlar barındırabilir. 

Nerede kalmıştık?

“Inverting the Pyramid of Success” isimli final bölümü, çalkantılı bir sezonun ardından Ted Lasso ve öğrencileri için “başarı”lı bir sezon sonuna sahne oldu. Nitekim AFC Richmond, bir senelik Championship mücadelesinin ardından Premier Lig’e dönüyor. 

Tabii ki en beklenmedik şekilde ilerleyen olay örgüsü, dizinin başında başarısız bir takımın malzemecisiyken, “yıldız” yardımcı antrenör koltuğunda kendine yer açan Nate karakterinin etrafında şekilleniyor. Nick Mohammed’in canlandırdığı fan favorisi karakterin, şöhretle imtihanı ve takım içinde yaşadığı ego merkezli problemlerin çıktılarını, sezon boyunca çeşitli şekillerde görmüştük. Dizinin sezon finalinde Nate; AFC Richmond’ın eski sahibi, Hannah Waddingham’ın canlandırdığı mevcut başkan Rebecca Welton’ın eski eşi ve dizinin baş “villain”ı olarak resmedilen Rupert Mannion’ın satın aldığı bir başka Premier Lig takımı West Ham United’ın baş antrenörü olarak selamlamıştı bizi.

Çekim takvimi

Variety yazarı Marc Malkin, geçtiğimiz günlerde AFC Richmond’ın problem çocuğu Jamie Tartt’ı canlandıran Phil Dunster’la konuşmuş ve 3. sezonun prodüksiyon takvimine dair ilk somut ipuçlarını almış. “Yeni sezon bölümlerine dair çok sınırlı bilgiye sahibim” diyen Dunster, çekimlere start verilecek gün olarak 31 Ocak 2022’ye işaret etmekte. Dunster, yaratıcı ekibin dizinin anlatısını taze tutmak konusunda özen gösterdiğini, olay örgüsünün oluşmasında başrol Jason Sudeikis’in de katkılarının olduğunu söylüyor: “Jason, dizide neler olacağına dair fikirlerini ortaya döküyor ama henüz spesifik bir bilgi yok. An itibariyle senaryo yazımı sürüyor ve neler olacağını göreceğiz.”

Premier Lig ve Ted Lasso el ele

Ian Wright, Thierry Henry, Gary Lineker gibi Premier Lig efsaneleriyle karşılaşmak, dizinin seyir keyfini derinleştiren unsurlardan biri. 2. sezon finaline günler kala, Ted Lasso yapımcıları kritik bir anlaşmaya imza attı ve güçlerini bizzat Premier Lig’le birleştirdiklerini duyurdu. Bu ne demek? 3. sezonda Premier Lig’e dair tüm görsel malzemeler, lisanslı olarak kullanılabilecek. Yani takım isim ve logoları, arşiv görüntüleri hatta şampiyonluk kupası, hayalî takım AFC Richmond’ın macerasında karşımıza çıkacak. Nitekim bu anlaşmanın ardından yayımlanan final bölümünde West Ham United’ın antrenman sahasına konuk olduğumuzu hatırlayalım.

Yeni sezonun büyük transferi: Ed Sheeran

Ted Lasso’nun müzik dünyasından da büyük beğeni topladığı biliniyor. Mumford & Sons grubunun şarkı yazarı Marcus Mumford tarafından bestelenen jenerik müziği, geçtiğimiz haftalarda Wilco’nun esas kişisi Jeff Tweedy tarafından coverlanmıştı. Ted Lasso karakterinin bir müzikal hayranı olması, muhabbetlerinin arasına şarkı sözleri referansları eklemesi de müziğe meraklı izleyicilerin diziye dair sevdiği nüanslar arasında. 

Peşi sıra rekorlar kıran yayınlarıyla popüler müziğin son 10 yılına iz bırakan Ed Sheeran’ın sevdiği bir diziye bir şekilde eklemlenme alışkanlığı malumunuz. Hayranı olduğu Game of Thrones’un 7. sezonunda kamera karşısına geçmiş, bölüm yayımlandıktan sonra yönetmenlerin Sheeran’ın performansını “savunduğu” açıklamalar okumuştuk. Sheeran, Ted Lasso’yu da çok seviyormuş. Neyse ki bu kez kamera önünde değil, mikrofon başında diziye katılmanın bir yolunu bulmuş. 

Geçtiğimiz günlerde, dizideki performansıyla kariyerinin ilk Emmy ödülüne uzanan Hannah Waddingham’la birlikte The Jonathan Ross Show’a konuk olan Sheeran, Ted Lasso’ya “takıntılı” bir şekilde bağlandığını ve çevresindeki herkese sürekli izlemeleri konusunda ısrar ettiğini anlattı. Ardından da 3. sezon için bir şarkı bestelemesi teklifi aldığını duyurdu. Waddingham da “Bunu açıkladın, artık yapmak zorundasın” sözleriyle kendisini canlı yayında sıkıştırdı.

Final yaklaşıyor mu?

Dizinin yaratıcılarından Bill Lawrence, birçok röportajında Ted Lasso’yu en baştan 3 sezonluk bir anlatı olarak kurguladıklarını ve bu 3 sezonun giriş-gelişme-sonuç şeklinde ilerleyeceğini dillendirdi. Zach Braff ve Donald Faison’ın Scrubs nostaljisi yapan podcast serisi Fake Doctors, Real Friends’e konuk olduğu bölümde 4. sezon için mümkün olan tek senaryonun, setin Jason Sudeikis’in evine yakın bir yerlerde kurulması olduğunu söyleyip topu yıldızına atmıştı.

Beklenenin çok ötesinde övgüler toplayan dizinin uzatılması fikrini endişe verici bulanlar arasında Jason Sudeikis de var. Zorlama şekillerde uzatılacak bir senaryonun her şeyin tadını kaçıracağına dair görüşlerini, yaz aylarında verdiği bir röportajda dillendirmişti.

Bir takımın parçası olmanın hem huzur ve güven aşılamasını hem de beraberinde getirdiği meydan okumaları nitelikli bir şekilde işleyen Ted Lasso, şüphesiz ki damaklarda kalıcı bir tat bırakıyor. 3. sezon için önümüzde en azından yarım senelik bir zaman dilimi var. Bu süre zarfında Kansas’tan Thames Nehri kıyısındaki Richmond’a gelip tüm kasabanın kalbine dokunan Ted Lasso’muzun kulaklarını çınlatmaya devam edeceğiz tabii ki.