Teftiş: Bu hafta ne dinlesek? (Moon Duo, Will Butler, Steven Wilson ve fazlası)

Yeni müziğe dair bu haftaki mesaimiz burada!

Yazılar: Busen Dostgül, Semra Uygun, Cem Kayıran

Will Butler – Policy
(Merge)

Reflektor’ın ardından bu kez yepyeni bir Arcade Fire oluşumu ile karşı karşıyayız. Vokalist Win Butler’ın kardeşi ve aynı zamanda Arcade Fire’ın da multi-enstrumentalist üyesi Will Butler, kendi ismiyle yayınladığı solo projesiyle kaydettiği ilk albümü Policy‘i yayınladı. Albümü açan ve sizi enerjisi ile anında içine alan “Take My Side”, 70’lerin gitar ritimleri ile dinleyene anında dans vaad ediyor. Aslında albümde geçmiş dönemlerdeki müzik tarzlarına birçok referans olabilecek çalışma var. Özellikle, albümün ilk single’ı “Anna”, trompet, synth’ler ve keyifli vokalleri ile 90’lara yolculuğu garantiliyor. Albümde her şarkının başka bir tarzı var. “What I Want”da garage gitarlar; ”Sing to Me” de Will Butler’ın etkileyici sesi ve “Son of God”da ise tam anlamıyla indie bir şarkıyla karşılaşıyoruz. 8 şarkının yer aldığı “Policy” dinlemek isterseniz yarım saatinizi ayırmanız yeterli. B.D.
 

Steven Wilson – Hand. Cannot. Erase.
(Kscope)

Progresif rock’ın sihirbazı Steven Wilson, 4. solo albümü Hand. Cannot. Erase.‘i yayınladı. Wilson’a göre bu albüm, flüt ve saksafon destekli bazı parçalar dışında, “daha az caz, daha çok elektronik ve pop”. Hand. Cannot. Erase. bir kadının perspektifinden yazılmış. Wilson bu albümü hazırlarken, büyük bir şehirde, bir apartman dairesinde ölen ve ölümü 3 yıl sonra fark edilen Joyce Carol Vincent’tan etkilenmiş. Ünlüydü, bir ailesi ve çok arkadaşı vardı fakat 3 yıl boyunca kimse onu özlemedi… Hand. Cannot. Erase., duygu dolu bir albüm. Anlamlı şarkı sözleri ve müziğindeki detaylarla dikkat çekiyor. Vokalde Ninet Tayeb, albümün dişi yönünü canlandırır gibi. Büyük şehrin karmaşası, bir kadının yalnızlığı ve patetik melodiler… ”Happy Returns”, ”Hand Cannot Erase”, ”Perfect Life”… Hepsi albümün sürükleyici ve güçlü olmasında aynı derecede etkili mihenk taşları. Her şey baştan sona büyük bir duygu yoğunluğuyla akıyor. Birçok müzik otoritesinin 5 yıldız verdiği albüm, Wilson’ın en iyi işlerinden biri olarak kabul ediliyor. Steven Wilson, müzik değeri olan bir şaheser yaratmış. Sihirbazımız en iyi numarasını yapmış. Hand. Cannot. Erase.‘i, bütün şehri görebileceğiniz bir manzaraya bakarken dinleyin. Kalabalığın içinden geçerek, tek bir insanın iç dünyasında son bulacak bir yolculuğa çıkacaksınız. Ne kadar küçük ve aynı zamanda ne kadar büyük olduğunuzu göreceksiniz. S.U.

Moon Duo – Shadow of the Sun
(Sacred Bones)

San Francisco’nun en sevdiğimiz gruplarından Moon Duo, 2015’e yepyeni albümleri ile giriş yaptı. Geçtiğimiz aylarda verdikleri konserler ile yeni albümleri Shadow of the Sun‘ı canlı çalma imkanı bulan Moon Duo, Santiago’daki küçük turlarından yanlarına Föllakzoid’i almıştı. Shadow of the Sun‘da aslında alıştığımız bir Moon Duo ile karşılaşsak da arada size dinlerken yakalayan birkaç şarkı mutlaka denk gelebilirsiniz. Albümde, “Night Beat” ve “Cross the Way”deki gitar solosunu dinlerken gerçekten keyif alıyorsunuz. Synth’ler üzerine kurulmuş, “Free The Skull” ise önceki Moon Duo sound’unu hatırlatan çalışmalardan. Shadow of the Sun‘da ilginçtir ki bir tane de eğlenceli şarkı var: “In A Cloud”. Geçtiğimiz yıl yayınladıkları, canlı kayıtların yer aldığı “Live In Ravenna”dan sonra, yeni şarkılar dinlemek gerçekten iyi oldu. B.D.
 

Sam Prekop – The Republic
(Thrill Jockey)

Gerek The Sea And Cake ile gerek solo albümlerinde bugüne kadar disiplinler arası üretim yapmayı sevdiğini bize defalarca kanıtlayan Sam Prekop, beş yıl aranın ardından gelen yeni albümü The Republic‘te modular synthesizer’la yolculuklara çıkıyor. Baştan sona dinlendiği zaman, dinleyicinin kendine gelmesi biraz uzun zaman alabiliyor bizden söylemesi! C.K.

Noel Gallagher’s High Flying Birds – Chasing Yesterday
(Sour Mash Records)

Noel Gallagher, bu sene, yeni albümü Chasing Yesterday’i çalmaya hazırlandığı festivallerde uzun süren sessizliğini bozmaya hazırlanıyor. Noel Gallagher High Flying Birds adı altında yayınladığı ikinci albümde yer alan şarkılarda ister istemez Oasis esintilerine rastlamak mümkün ama şöyle bir gerçek var ki, Noel, birazcık gitarlara abanmayı tercih etmiş. Eğer “nerde o eski Noel?” diyecek olursanız albümde dinlemeniz gereken şarkı: “Riverman” B.D.

Ratking –  700 Fill
(BitTorrent)

Dokuz şarkıdan oluşan yeni Ratking albümü, Thom Yorke-vari bir şekilde BitTorrent üzerinden yayınlandı. New York’lu hip hop kolektifi Ratking, birçok konuk müzisyeni de ağırladığı albümde yine kendine has bir abstract hip hop üretmeyi başarıyor. Kimi zaman altyapılarda biraz değişiklik isteseniz de ekibin akıcı hip hop’ı dokuz şarkıyı rahatsızlık hissetmeden dinlemenizi sağlıyor. C.K.