Teftiş: Haftanın albümleri

Cuma günü yayınlanan taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Merve Atılgan

Haftanın önce çıkan albümleri:

pjimage (61)

Fatoumata Diawara – Fenfo
(Shanachie)

İlk solo albümünden bu yana yedi yıl geçen Fatoumata Diawara‘nın Fenfo isimli yeni uzunçaları, müzisyenin eşsiz sesi ve vokal tarzını rafine ve çarpıcı bir şekilde dinleyicilere sunuyor. Diawara, ülkesi Mali’nin zengin müzikal birikimiyle kavrulmuş yeni albümünde yer yer blues ve akustik pop gibi esinlenmelerle birlikte şarkı yazarlığında iyice maceraperest bir yaklaşım benimsiyor. Türkçe’ye “Söyleyeceğim şeyler” olarak çevrilebilecek Fenfo, zengin orkestrasyonu ve yaratıcı şarkı formlarıyla dinleyicisinin odağını bir an bile kaybetmemeyi başarıyor.

Palmiyeler – Akdeniz

Kayıtları Kare Müzikevi’nde yapılan yeni Palmiyeler albümü, grubun diskografisinin üçüncü yayını. Grubun imzası haline gelen salaş ve ferah tınılarla bezeli Akdeniz, bu yaz boyunca dilimize dolanacak yedi şarkıdan oluşuyor. Solist Mertcan Mertbilek’in akılda kalıcı vokal melodilerini harika ritimler ve sisli gitar tonlarıyla destekleyen Palmiyeler, yine incelikli bir şekilde kurgulanmış bir serüven vaat ediyor. Palmiyeler’in yeni şarkılarını çalacağı konserleri için sabırsızlanmamak elde değil!

Wooden Shjips – V.
(Thrill Jockey)

Moon Duo’dan da tanıdığımız Erik ‘Ripley’ Johnson’ın epeydir ortalıkta gözükmeyen grubu Wooden Shjips, V. isimli yeni harikasıyla karşımızda. Thrill Jockey etiketiyle yayınlanan albüm, geçtiğimiz yaz Portland’da kaydedilmiş ve yaz aylarının sakinliği ve çağrıştırdığı tüm iyi hisleri şarkılarına yayıyor. Daha önceki Wooden Shjips albümlerinin kirli gitar tonları ve karanlık atmosferi, V. ’de kendini neredeyse hiç göstermiyor. Shjips diskografisinin en salaş ve ferah tınlayan kaydıyla yaza hazırsınız.

Bu albümleri de atlamayın:

pjimage (60)

Tunç Çakır – Volt.Age
(Wic Recordings)

Kamaal Williams – The Return
(Black Focus Records)

Wand – Perfume
(Drag City)