Teftiş: Haftanın albümleri

Haftalık albüm kılavuzunuz geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Hilal Can

Haftanın öne çıkan 3 albümü:

pjimage (2)

John Parish – Bird Dog Dante
(Thrill Jockey)

Görkemli bir kariyerin ve özgün şarkı yazarlığının izlerini her anında hissedebileceğiniz bir albüm Bird Dog Dante. John Parish’in 2005’ten bu yana yayınladığı ilk solo albüm, kısa sürede içinize işleyecek melodiler ve Aldous Harding, PJ Harvey ve Marta Collica gibi konuk seslerle birlikte Parish hayranları için güzel sürprizler barındırıyor. Folk sosuyla hazırlanmış, yalnızlığa bir övgü niteliği taşıyan 11 şarkılık albüm, üzerinize bir ruh hali olarak yığılmaya hazır.

R+R=NOW – Collagically Speaking
(Capitol / Blue Note)

Dokunduğunu altına dönüştüren müzisyenlerden Robert Plant önderliğinde bir araya gelen R+R=NOW, günümüz caz sahnesinin heyecan verici altı müzisyeninden oluşan bir süpergrup. Çoğunluğu doğaçlamalar ve anlık “diyaloglardan” ortaya çıkan Collagically Speaking, geniş ilham havuzunun da etkisiyle fazlasıyla geniş bir ses paletini beraberinde getirirken, yıldız isimlerle dolu gruptan herkesin besteleriyle de farklı dehlizlerde geziniyor. Glasper’a Terrace Martin, Christian Scott, Derrick Hodge, Justin Tyson ve Taylor McFerrin’in eşlik ettiği grubun 6 Temmuz’da İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne alacağını hatırlatarak sizi albümün büyüleyici açılış şarkısı “Change of Tone”la başbaşa bırakalım.

Melody’s Echo Chamber – Bon Voyage
(Domino / Fat Possum)

İkinci Melody’s Echo Chamber albümü, sürprizlerle dolu bir psikedelik pop serüveni vaat ediyor. Büyük ilgi gören ilk albümünde yer verdiği duyguları ve şarkı yapılarını ustalıkla geride bırakan ve Bon Voyage ’la farklı ufuklara doğru yelken açan Melody’s Echo Chamber, her anında iplerinden salındığını hissettiren ve cesur fikirlerle dolu yedi şarkıyla karşımızda. Pond, Dungen ve The Amazing gibi gruplardan müzisyenlerin de bir parçası olduğu Bon Voyage, baştan sona “gariplik” hissini elden bırakmıyor.

Bu albümleri de atlamayın:

pjimage (1)

Johnny Marr – Call The Comet
(New Voodoo)

Nas – Nasir
(G.O.O.D.)

M. Geddes  Gengras – Hawaiki Tapes
(Umor-Rex)