Tek başına bir fenomene dönüşmek mümkün: Curtis Waters

Müzik paylaşım platformları ve sosyal medya kanallarının sayıca artmasıyla birlikte, müzisyenlerin kendi seslerini duyurmak için büyük plak şirketlerine kapak atmak gibi bir kaygısı kalmadığı uzun zamandır sektörün gündeminde. Nepal doğumlu TikTok fenomeni Curtis Waters’ın ilk teklisi “Stunnin’”le yakaladığı büyük başarı, bunun en taze örneği.

Bir yandan kişisel veri kurallarını ihlal ettiği uygulama biçimleriyle de tartışmalara konu olan TikTok, yolun başındaki birçok müzisyenin küresel şöhrete ulaşmasına vesile olan bir platforma dönüştü. Bu mecrada yaptığı paylaşımlarla adını duyurup plak şirketlerinin radarına giren müzisyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Kimileri bu teklifleri değerlendirip, “alışılmış” kariyer adımları atsa da Curtis Waters birçok yeni isme örnek teşkil edebilecek bir yolu takip etmeyi tercih etti. Müzikal başarının istatistiklere endekslendiği bugünün piyasasında, Curtis Waters’ın tabuları ortadan kaldıran serüveni nasıl şekillendi, bir bakalım.

North Carolina’da bir smoothie dükkânında çalışan 20 yaşında Nepalli bir genç Curtis Waters. Müzikle ilgilenmeye çocukluk yıllarında başlamış ve ilk ilham kaynakları video oyun müzikleri ve Odd Future kataloğu olmuş. Kısa dönemler Almanya’da, Hindistan’da ve Kanada’da yaşadıktan sonra 17 yaşında kendi kararıyla ABD’ye taşınmış. Lise yıllarında birçok miksteyp hazırladığını ve dönüp baktığında hepsinin “korkunç” tınladığını söylüyor.

Curtis, evde yaptığı düşük prodüksiyonlu kayıtlarını kendi SoundCloud hesabına ve kısa bölümlerini de TikTok sayfasına yüklüyor. Daha önce Katy Perry’yle çalışmış yetenek avcısı Chris Anokute’nin Curtis Waters’ı keşfetmesi de SoundCloud algoritması sayesinde oluyor. Kendisine gönderilen bir SoundCloud bağlantısındaki şarkıyı dinledikten sonra, player’da Curtis’in ev kayıtlarından “Freckles” çalmaya başlıyor ve Anokute duyduklarından fazlasıyla etkileniyor. Daha önce adını bile bilmediği müzisyenin bu parçasında kendi hikâyesinden izler duyduğunu söylüyor Anokute. Curtis Waters’ın peşine düşüyor ve menajerliğini üstleniyor. İkilinin bu ortaklığından kısa bir süre sonra yayımlanan “Stunnin’” ise internet ortamında kısa sürede damgasını vuruyor. 

TikTok’ta Curtis’in şarkı için hazırladığı dans koreografisini sergilediği video milyonlarca kez izleniyor ve binlerce TikTok kullanıcısı “Stunnin’” figürlerini sergiledikleri videolarını paylaşmaya başlıyor. Spotify ve Apple Music’in yeni hit parçaları derledikleri en popüler listelerinde de bu vesileyle kısa sürede kendine yer buluyor. Spotify’ın “Today’s Top Hits” listesine 2020’de bir plak şirketine bağlı olmadan girmiş tek şarkı “Stunnin’”. Şarkının ortaya çıkışına dair Curtis Waters’ın kısa ve net bir açıklaması var: “Kötü bir moddaydım, saçma bir şeyler kaydedip kendimi neşelendirmeye çalışıyordum.”

On milyonlarca kez dinlenen şarkı, Mercedes Benz’in yeni reklam filminin müziği oldu. Tahmin edebileceğiniz gibi, Curtis de artık küçük smoothie dükkânında çalışmıyor. Tam zamanlı bir müzisyen kendisi. Bu süreçte piyasanın dev plak şirketleri tabii ki kapısında sıraya girmiş. Teklifleri dinlese de bir imza atmaya hiç niyeti olmamış; kendi başına yıldızını parlatabileceğinden ve kariyerinde süreklilik yakalayacağından emin. Hatta Rolling Stone’a verdiği röportajında, plak şirketlerinin müzisyenlere arzuladıkları şeyleri verdiğinden şüphe duyduğunu söylüyor. IndyWeek’te çıkan bir başka röportajında da “Eğer hiç kaynağınız yoksa elinizde YouTube var. Sadece öğrenmeniz ve ayak uydurmanız gerekiyor. Bunları yapmamak için gerçekçi bir bahane olamaz. En baştan beri kendi beatlerimi yapıyorum, sözlerimi yazıyorum, şarkı söylüyorum, görselimi hazırlayıp şarkıyı yayımlıyorum. Çok da karışık bir şey yok” diyerek süreci özetliyor.

Curtis Waters’ın yakaladığı başarı, milyonda bir denk gelecek bir fırsat olarak da yorumlanabilir. Chris Anokute’nin SoundCloud’da dinlediği şarkıdan sonra player’ı durdurması senaryoyu değiştirebilirdi örneğin. Fakat kendinden ve ne yapmak istediğinden emin olmasının yanı sıra içinde olduğu sektörü ve gerekliliklerini detaylı bir şekilde analiz etmiş bir müzisyenden bahsediyoruz. “Stunnin’” için hazırladığı videodan önce TikTok’ta popüler olmuş diğer müzik içeriklerine uzun mesailer harcayıp çalışmış ve ortaya çıkardığı fikirle hedefe ulaşmış. Kendi fırsatını kendi başına yaratmak, tek başına fenomene dönüşmek de ancak böyle mümkün görünüyor.

“Stunnin’”i takip eden iki tekli daha yayımladı Curtis. “Sistemi yerle bir edeceğini” haykırdığı “System”, hit şarkısına nazaran biraz daha kızgın bir ateşte kavrulmuş. Onu takip eden “The feelings tend to stay the same” ise duyguların ön plana çıktığı, biraz daha “pop” bir çalışma. Bundan yıllar sonra küresel müzik sektörünün içinden geçtiği dönüşümü incelerken Curtis Waters’a ayrı bir parantez açmamız gerekeceğine şüphe yok. Genç yaşta yakaladığı viral başarının ardından sağlam adımlar gelecek belli ki.