Televizyon Eleştirmenleri Derneği 2022’nin en iyilerini seçti

Hollywood’un en prestijli televizyon ödülü olan Emmyler için geri sayım sürerken, Televizyon Eleştirmenleri Derneği de (orijinal adıyla Television Critics Association) geçtiğimiz televizyon sezonunun en iyi yapımlarını ödüllendirdi. ABD ve Kanada’dan yaklaşık 200 gazetecinin oluşturduğu topluluk, Emmylerde kimlerin elinin güçlü olabileceğine dair ilk ipuçlarını bir nevi vermiş oldu.

Philadelphia’da bir ilkokulda geçen, mockumentary formatındaki komedi dizisi Abbott Elementary; Ted Lasso ve Hacks güçlü adayları geride bırakarak Komedi kategorisinde ipi göğüslemekle kalmadı, Yeni Dizi ve Yılın Programı dallarında da kazanan isim oldu. Seride ABD eğitim sistemindeki tüm çarpıklıklara rağmen kendini işine adamış, tutkulu öğretmenlerin, elde edilebilen sınırlı fonu har vurup harman savurmaya meyilli bir okul müdürüyle karşı karşıya gelişi anlatılıyor. Dijital platformların ya da kablolu kanalların domine ettiği ödül sezonunda, ulusal bir televizyon kanalının (ABC) dizisi olmasıyla da dikkat çekiyor Abbott Elementary.

Succession

Tahmin edileceği üzere Drama kategorisinde galip gelen Succession, bu seneki en büyük rakibi olarak görülen Squid Game’in bir atak yapmasına geçit vermemiş görünüyor. The White Lotus’un sürpriz bir şekilde giremediği Mini Dizi & TV Filmi kategorisinin kazananı ise The Dropout, Maid, Station Eleven, The Staircase gibi favorileri geride bırakan Dopesick oldu.

Yılın en iyi oyunculuk performanslarını da seçen Televizyon Eleştirmenleri Derneği, ikili cinsiyet sistemine uymayıp oyunculuk ödüllerini Bireysel Başarı kategorileri altında dağıtıyor. Drama kategorisinde galip gelen kişi, Emmy adaylığını kaçırmasına rağmen burada büyük bir sevgi gören Mandy Moore. This Is Us’ın final sezonunda karakteri Rebecca’nın farklı yaşlarına hayat veren oyuncu, Amanda Seyfried’den (The Dropout) Jeremy Strong’a (Succession), Margaret Qualley’den (Maid) Adam Scott’a (Severance) birçok kuvvetli ismi geride bıraktı. Komedi kategorisinde galip gelenin ise Abbott Elementary rüzgârını arkasına alarak benzer bir başarı elde eden Quinta Brunson olduğunu ekleyelim.

Televizyon Eleştirmenleri Derneği Ödülleri’nin 2022 kazananları hemen aşağıda:

Yılın Programı: Abbott Elementary
Drama: Succession
Komedi: Abbott Elementary
Mini Dizi & TV Filmi: Dopesick
Yeni Dizi: Abbott Elementary
Bireysel Başarı (Drama): Mandy Moore (This Is Us)
Bireysel Başarı (Komedi): Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Reality: The Amazing Race ve Legendary
Variety, Talk Show & Sketch: I Think You Should Leave with Tim Robinson
Haber & Bilgi Programı: The Beatles: Get Back
Çocuk Programı: The Baby-Sitters Club
Kariyer Başarı Ödülü: Ted Danson ve Steve Martin
Miras Ödülü: I Love Lucy