Tenten, 60 yıl sonra yeniden İstanbul’da

RED art istanbul 4-18 Haziran tarihlerinde, çağdaş sanatçı Hamid Tolouei Fard’ın Tenten İstanbul’da sergisine ev sahipliği yapacak.

Advertisement

İran’ın en ünlü çağdaş sanatçıları arasında yer alan ve aynı zamanda yetenekli bir kaligrafi sanatçısı olan Hamid Tolouei Fard, 4 Haziran’da RED art istanbul’da ziyarete açılacak yeni sergisinde ünlü çizgi roman karakteri Tenten’i çeşitli İstanbul manzaralarında resmediyor.

Dünyanın pek çok şehrinde sergileri gerçekleşen ve müzelerde eserleri yer alan Hamid Tolouei Fard, erken yaşta ustalaştığı kaligrafiyle günümüzün pop kültür öğelerini yeniden yorumlarken, son çalışmalarında Tenten figürünü merkeze koyuyor. 1961’de yayımlanan Tenten İstanbul’da filminde karakterin İstanbul’da geçen macerasını farklı bir gözle izleyen sanatçı; kendi gözündeki İstanbul’u Tenten üzerinden anlatma yoluna gidiyor.

Fard kişisel sanat yolculuğunu şu sözlerle özetliyor:

14 sene klasik hat eğitimi aldım. 20 yaşından sonra dijital ortamda yeni dünyalar keşfettim. 16 sene boyunca sürekli geliştirmeye çalıştığım sanat kariyerimin şu an ki durağı pop-art. 7 yıldır bu yönde üretimler gerçekleştiriyorum.”

Türkiye’de ilk defa sergilenecek bu proje, RED art istanbul aplikasyonu içerisinde eserlerin dijital versiyonlarını da barındırıyor. 

tenten istanbul'da
tenten istanbul'da