Seyahat mangası That’s Journey için anime uyarlaması

Yazı: Melis Tire

2019’da yayına başlayan That’s Journey (Zatsu Tabi), Kenta Ishizaka tarafından yazılıp çizilen seyahat temalı bir manga serisi. Maceraları Kodansha’ya ait Dengeki Maoh dergisinde yayımlanan ve bir yandan da ciltler hâlinde derlemeleri basılan seri, anime uyarlamasına kavuşuyor.

Yine Dengeki Maoh’nun son sayısında yapılan duyuruya göre ilk That’s Journey anime projesi için hazırlıklar başladı. Bilmeyenler için seriden biraz bahsetmekte de fayda var elbet. That’s Journey anlatısının baş kahramanı, bir gün mangaka olma hayalleri kuran Chika Suzugamori isimli genç. Japonya’nın dört bir yanındaki yayınevlerinin kapılarını aşındırmasına rağmen düşlerinin gerçek olmayacağını fark eden Chika, kendine yeni bir amaç edinebilmek için yola koyulmaya karar veriyor. Manganın her bölümünde Chika ile Japonya’nın farklı bir köşesine, hiç bilmediği yerlere yola çıkıyor ve seyahatlerde yeni arkadaşlar edinip maceralara atılıyoruz.

Teması ve formatı itibarıyla “beni anime serisine dönüştür” diye bağırıyor âdeta That’s Journey. Söz konusu projenin bir film mi ya da dizi mi olduğu henüz bilinmemekle birlikte, serinin takipçilerinin de yapıma katkı göstermesi için interaktif bir kampanya düzenlenmiş. Bir Google Form bağlantısıyla paylaşılan anket aracılığıyla Japonya’nın hangi bölgesinin That’s Journey’nin anime uyarlamasına ekleneceğine karar verilecek. Yani Chika’nın rotasını takipçileri belirlesin isteniyor. 

Buradan ulaşabileceğiniz Japonca ankette sunulan şıklar herhangi bir şehir ya da bölge ismi vermeden yön opsiyonları sunuyor: “Bir şekilde doğuya”, “Batıda bir şeyler mi var?”, “Biraz tanıdık güney rotaları” ve “Kuzeye sık sık gelen bir ziyaretçi”. 

Henüz orijinal manga serisinin final yapmadığını ve takipçi oylarıyla belirlenecek yeni bir rotanın da anlatıya eklemleneceğini göz önüne alınca, That’s Journey animesi için önümüzde uzuuuuun bir zaman olduğunu öngörmek mümkün.