Anlamlı kaçışlara dair bir The Afghan Whigs şarkısı

Beş yıllık sessizliğini bu yılın başında yayımladıkları “I’ll Make You See God” isimli tekliyle bozan kült rock grubu The Afghan Whigs, yeni bir albüm müjdesiyle çıkageldi. 2017 çıkışlı In Spades’i takip edecek yeni koleksiyon How Do You Burn?’ün tamamı 9 Eylül’de dinlemeye açılacak olsa da albüm haberiyle birlikte yeni bir tadımlık daha videosuyla birlikte paylaşıldı. 

“I’ll Make You See God” rock’n roll esintisiyle karşılayan, enerjisi yüksek bir parçaydı. Albümden ikinci tadımlık “The Getaway” ise sinematik bir atmosfere sahip. Bilinmezliklerle dolu bir boşlukta güvenli bir sığınak ya da buradan kaçışa bir anlam yükleyen bir maceraya davet gibi tınlıyor “The Getaway”. Nitekim Philip Harder ve Patrick Pierson yönetmenliğinde çekilen klip de bu hisleri tamamlıyor: 

Yaylılarla yaratılan bu sinematik hava, bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz yıkım, astronot, mavi – kırmızı gökyüzü gibi detaylarla  derinleşiyor. Videodaki çöl görüntüleri ve astronot şapkaları takan The Afghan Whigs ekibi dünyada mı yoksa yeni keşfedilmiş bir gezegende mi pek açık olmasa da astronot referansının, grubun 1998 çıkışlı 1965 albümüne bir gönderme olduğunu tahmin etmek mümkün.

2001’de dağılıp 2012’de tekrar bir araya gelen The Afghan Whigs, yeni albümünün kayıtlarını California, Cincinnati ve New Orleans’ta tamamlamış. Ekibin değişmeyen tek üyesi Greg Dulli, pandemi koşullarına rağmen kendi sistemlerini kavradıkları zaman üretmenin hiç zor olmadığını ve geleceğin de epey parlak göründüğünü söylüyor. Yani bir sonraki albüm için arayı daha kısa tutabilirler. 

Kolon kanseri sebebiyle 50 yaşında hayatını kaybeden Dave Rosser’ın yerini alan Christopher Thorn’un yer aldığı ilk albüm olan How Do You Burn?, grubun dokuzuncu stüdyo albümü olacak. Albüm ismine ilham olan ve kısa süre önce yitirdiğimiz Mark Lanegan’ın yanı sıra Susan Marshall ve Marcy Mays gibi konuklar var. Bağımsız yayımlanan ilk albümün ardından Sub Pop, Columbia ve Elektra ile çalışan The Afghan Whigs, beş yıl aranın ardından Berlin merkezli plak şirketi BMG çatısı altında dönüyor.

Albümün kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda.

the afghan whigs album cover

1. I’ll Make You See God
2. The Getaway
3. Catch A Col
4. Jyja
5. Please, Baby, Please
6. A Line Of Shots
7. Domino and Jimmyh
8. Take Me There
9. Concealer
10. In Flames