The Crown 5. sezona hazırlık

Göz kamaştıran kraliyet hayatının ardındaki rekabet ortamı, aile fertlerinin çatışmaları, yaşanan türlü dramalar ve dahasının birçokları için ilgi çekici olduğu aşikâr. Konuyu kurgusal bir düzlemde, bir dizi formatında takip etmek de bir o kadar cezbedici elbette. Son bölümleri bundan iki yıl önce yayımlanan The Crown, 9 Kasım’da 5. sezonuyla Netflix kataloğundaki yerini alıyor. Meraklılarına, yeni sezon öncesinde bilinmesi gerekenleri derledik.

Zaman dilimi

Margaret Thatcher’ın başbakanlıktan istifa etmesiyle biten 4. sezonun ardından Kraliçe için oldukça çalkantılı geçen 90’lardayız. Öyle ki kendisi, tahta çıkışının 40. yılında yaptığı konuşmada 1992’yi “annus horribilis” (Latince korkunç yıl) ilan etmişti. Aynı yıl içinde üç çocuğunun evliliklerinin çöküşüne şahit olması, Almanya’da uğradığı yumurtalı protesto, restorasyonunu finanse etmek için Buckingham Sarayı’nı ziyarete açtığı Windsor Kalesi’nde çıkan yangın, kötü olaylardan yalnızca bazılarıydı.

Olay örgüsü

5. sezon Diana’nın, Prens Charles’ın Camilla Parker Bowles ile ilişkisi ve The Firm tarafından desteklenmediğini hissettiğini anlattığı meşhur BBC Panorama röportajı gibi kritik gelişmeler etrafında kurulmuş. John Major ve Tony Blair gibi başbakanları, Prenses Margaret’in eski partneriyle bir araya geldiğini göreceğimiz yeni bölümler, bir ihtimal prensesin 1997’deki trajik ölümünü de kapsayacak.

Oyuncu kadrosu

The Crown’da zaman ilerledikçe oyuncular değişiyor. 5. sezon ve Kraliçe’nin ölümünün ardından çekimleri durdurulan 6. sezonda kimler var bir bakalım: Claire Foy ve Olivia Colman’ın ardından Kraliçe II. Elizabeth tacını giyme sırası, Harry Potter serisinin en sinir bozucu karakterlerinden biri olarak anılan Dolores Umbridge’e hayat veren Imelda Staunton

Diana performansıyla geçtiğimiz yıl Drama Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Golden Globe’a uzanan Emma Corrin’in yerini Tenet, The Great Gatsby gibi yapımlarda yer alan Avustralyalı aktris Elizabeth Debicki alıyor. The Affair’in Noah Solloway’i Dominic West ise Prens Charles suretinde. 

Helena Bonham Carter, Prenses Margaret rolünü Phantom Thread’de Cyril’i canlandıran Lesley Manville’e devrediyor. The Two Popes’un Pope Francis’i Jonathan Pryce’ı Prens Philip, Ghost Writer’dan anımsanabilecek Olivia Williams’ı ise Camilla Parker Bowles olarak izleyeceğiz.

1990-1997’de başbakanlık yapan John Major rolü, Elementary’nin Sherlock Holmes’ü Jonny Lee Miller’a emanet. Diana’nın erkek arkadaşı Dodi Al-Fayed’i The Kite Runner’da Amir’e hayat veren Khalid Abdalla canlandıracak. Emily in Paris, Call My Agent gibi yapımlarda oynayan Philippine Leroy-Beaulieu de Diana’nın ölümüne yol açan kazadan önceki son gecesini geçirdiği The Ritz otelinin sahibinin eşi Monique Ritz’e hayat veriyor.

Kurgu tartışmaları

The Crown’da gösterilen kimi olayların abartıldığı, bu yüzden dizinin bir kurgu ibaresiyle birlikte yayımlanması gerektiğine dair görüşler epeydir gündemi meşgul ediyor. 1988 yapımı Shakespeare in Love filminde I. Elizabeth’i canlandıran İngiliz oyuncu Judi Dench geçtiğimiz haftalarda, seride geçen bazı sahnelerin gerçeği yansıtmadığını, özellikle denizaşırı ülkelerdeki seyirciler tarafından yanlış anlaşılmasından endişe duyduğunu, bu yaklaşımın Kraliyet Ailesi’ndeki kişilere ve temsil ettikleri kurumlara zarar vereceğini söyleyerek, Netflix’i Kraliçe’nin anısına saygı göstermeye davet etti. 5. sezon fragmanında The Crown’un bir “kurgusal dramatizasyon” olduğu işaret edilse de yapımcılar tarafından her bölümün başına bir uyarı ekleme önerisi reddedildi.

6. sezona dair ipuçları

Serinin yaratıcısı Peter Morgan geçmişte, The Crown’un beş sezon olarak planlandığını söylemişti ancak kendi deyimiyle, “öykünün zenginliği ve karmaşıklığını hakkıyla verebilmek için” kararlar değiştirildi. 6. sezon ile birlikte veda edecek dizi, 2000’lerin başında sonlanacak. Final sezonu bizi zaman çizgisinde günümüze daha fazla yaklaştırmayacak;  5. sezonla aynı dönemi daha ayrıntılı olarak işleyecek.