The Crown, Fargo ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde 6. ve final sezonuyla Peter Morgan hiti The Crown, Noah Hawley’nin Coen Kardeşler’in 1996 yapımı aynı adlı suç filminden ilhamla yarattığı Fargo, Godzilla evreninde geçen yeni bilim kurgu-aksiyon serisi Monarch: Legacy of Monsters ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

The Crown – 6. Sezon (Netflix, 16 Kasım)

Nedir: Peter Morgan’ın yaratıcısı olduğu, Netflix’in bol Emmy ödüllü hit dizisi; 2016’daki prömiyerinden bu yana İngiliz kraliyet ailesinin iç hesaplaşmaları ve farklı dönemlerinin öne çıkan olaylarına birinci şahıs bakış açısıyla şahitlik ettirmesiyle gönülleri çaldı. 6. sezon ile ekranlara veda etmeye hazırlanan drama, Prenses Diana’nın Prens Charles’tan boşanması ve sonrasında yaşananlar odağında 1990’ların sonlarını ele alacak. Dizinin, tarihsel gerçeklerle örtüşmediği ve “dedikoduyu duygusal temsile tercih ettiği” gerekçesiyle İngiliz basınından çokça eleştiri alan final sezonunun gerçek ile kurguyu ayırt edebilen izleyicilerini beklediği aşikâr.

Neye benzer: Geçtiğimiz yaz hayata veda eden Kraliçe Elizabeth’in tıpkı kendisi gibi genç yaşta tahta çıkan büyük büyük büyükannesi Victoria‘nın bir lider olarak hayatını, eş ve anne rolünü dengede tutmayı öğrenmesi gerekiyordu. Doctor Who’dan hatırladığımız Jenna Coleman başrolde.

Kimler var: Elizabeth Debicki Diana performansıyla övgülerin odağı olurken; Imelda Staunton, Jonathan Pryce ve Lesley Manville künyedeki diğer önemli isimler.

Fargo –  5. Sezon (FX, 21 Kasım)

Nedir: Coen Kardeşler’in 1996 tarihli, açılışına tezat şekilde gerçek olamayacak kadar komik ve tuhaf hikâyeli başyapıtları Fargo’dan ilhamla kara komedi ve suç temalarını el ele tutuşturan, bol ödüllü gözde antoloji serisi. Bu kez 2019’un modern atmosferine taşınıyoruz; bela ise merkezine Dorothy’yi konumlandırarak Minnesota ve Kuzey Dakota’yı yine, yeniden vuruyor. 5. sezonun, Jesse Plemons’tan Zahn McClarnon’a tüm oyuncuların incelikli performansıyla seyirci ve eleştirmenlerce zirve kabul edilen 2. sezon ile benzer iddiada olduğu da söylenenler arasında.

Neye benzer: Olivia Colman ve David Thewlis’ın “tersine dedektiflik” şovunu kaçırmak istemeyenler, Ed Sinclair’in gerçek bir suç hikâyesinden uyarladığı mini dizisi Landscapersa göz atabilir.

Kimler var: Kadroda Jennifer Jason Leigh, Jon Hamm ve Joe Keery var. Asıl öne çıkan isim ise çarpıcı performansıyla Ted Lasso’nun Keeley’si Juno Temple kuşkusuz. 


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes (Vizyon, 17 Kasım)

Suzanne Collins’in, The Hunger Games üçlemesinden 64 yıl önceye bakış attırdığı 2020 çıkışlı The Ballad of Songbirds and Snakes kitabından uyarlama film; Tom Blyth’in hayat verdiği Coriolanus Snow’un, güç zehirlenmesiyle, kendini ve geleceğini güvence altına alabilmek için başkalarını gözden çıkarmaya, öldürmeye istekli hâle gelişinin, kötülüğe sürüklenişinin üzerine eğiliyor. Söylenene göre yönetmen koltuğundaki Francis Lawrence (Constantine, I Am Legend, The Hunger Games), kötü karakteri canlandırması için Viola Davis ile çalışmaya internette gördüğü bir meme ile karar vermiş. 

Rustin (Netflix, 17 Kasım)

Martin Luther King Jr., Adam Clayton Powell Jr. ve Ella Baker gibi dönemin önemli figürleri ile birlikte farklı bir dünya hayal etmeye cesaret edebilen; 1963 yılındaki tarih yazan özgürlük hareketi Washington Yürüyüşü’nün mimarı aktivist Bayard Rustin’in biyografisi. Ayrıştırılmış toplum düzeninde önyargılı sosyal sisteme meydan okuyan, Siyah ve kuir birey olarak otoriteyi karşısına alan bu sıra dışı tarih figürününün hikâyesinin yönetici yapımcıları arasında eski ABD başkanı Barack Obama ve eski first lady Michelle Obama da var. Obama 2013 yılında ABD Başkanı iken, 1987’de hayatını kaybeden vatandaşlık hakları savunucusu Rustin’i ülkenin en yüksek sivil onur ödülü olan Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirmişti. Takdim, Rustin’in partneri Walter Naegle’a yapılmıştı.

Monarch: Legacy of Monsters (Apple TV+, 17 Kasım)

Godzilla spin-off’u Monarch: Legacy of Monsters; ailelerinin “Monarch” olarak bilinen gizli, esrarengiz örgüt ile bağlantısını ortaya çıkarmak için babalarının ayak izlerini takip eden iki kardeşin izini süren bir MonsterVerse projesi. Buldukları ipuçları onları bir miktar nahoş bir ortama götürüyor: Canavarların dünyasına… Üç kuşağı kapsayan bu epik, heyecan verici bilim kurguda Anna Sawai, Kiersey Clemons, Ren Watabe, Mari Yamamoto, Anders Holm gibi isimler yer alırken; başrolde baba-oğul Kurt ve Wyatt Russell ikilisi Lee Shaw karakterinin farklı yaştaki hallerini canlandırmış. Mad Men, Severance gibi işlerin ardındaki isimlerden Chris Black dizinin yaratıcılarından. 

Clouds of Sils Maria  (MUBI, 20 Kasım)

Fransız yazar ve yönetmen Olivier Assayas’ın Hollywood klasiği All About Eve yankıları taşıyan öyküsü; kariyerinin zirvesinde bir oyuncunun, 20 yıl önce kendisini üne kavuşturan “patronu Helena’yı intihara sürükleyen genç kız” yerine “orta yaşlı, olgun kadın” rolüne adım atmasıyla artık zannettiği konumda olmadığının idrakı etrafında dönüyor. Zamanın gerçekte ve hissedilende nasıl da ayrı işlediğine ışık tutarken yıldızların dünyasına da gerçekçi bir bakış açısı sunan yapım, film ile film içinde oyun arasındaki çizgiyi bulanıklaştırması fikriyle öne çıkıyor. Moda evi Chanel, Olivier Assayas’ın dijital çekim yerine 35 mm filmle film çekme hayalini gerçekleştirebilmesi için, markanın Métiers d’Art Paris-Dallas koleksiyonunun reklamlarında yer alabilecek Juliette Binoche, Kristen Stewart ve Chloë Grace Moretz’in başrollerini paylaştığı filmin bütçesinin bir miktarını temin etmiş.

Stamped from the Beginning (Netflix, 20 Kasım)

Ibram X. Kendi’nin çok satan kitabından uyarlama belgesel, Siyah ırkçılığının ABD tarihindeki uzun soluklu ve derin varlığını gözler önüne seriyor. Tarihi anların animasyonlarla canlandırıldığı izlence, yıllar boyunca ırkçı duyguları besleyen fanatik söylemleri ve imgeleri bir bir ortaya koymuş. Kadrosunda önemli akademisyen ve aktivistlerin yer aldığı film, ırkçılığın köklü doğası konusunda izleyicilere yol göstermeyi ve onları aydınlatmayı amaçlar nitelikte.

Squid Game: The Challenge  (Netflix, 22 Kasım)

Güney Kore yapımı fenomen dizi Squid Game’i temel alan yeni reality şovda 456 gerçek yarışmacıdan oluşan dev bir grup; nihai ödül 4,56 milyon dolar için sınırları zorlayan, becerilerini ve kişiliklerini ortaya koydukları büyük bir mücadeleye girişecek. Katılımcıların kazanmak için ne kadar ileri gidebileceği fikrinin peşinde koşan yarışma ölümcül olmaktan uzak olsa da rekabet Squid Game‘in dramatik hadiseleri kadar hararetli. Yarışmacıların; düzensiz beslenme, dinlenememe ve iletişimsizlik üçgeninde, programın orijinal seriyi aratmayan insanlık dışı koşulları ile ilgili isimsiz açıklamaları ortamlara düşmüş bile.


Joyland
Hâlâ izlemediyseniz

Feedback (Netflix, 15 Kasım)

Brawn: The Impossible Formula 1 Story (Disney+, 15 Kasım)

Maxine’s Baby: The Tyler Perry Story (Prime Video, 17 Kasım)

Nothing to See Here (Netflix, 17 Kasım)

Joyland (MUBI, 18 Kasım)

The Father (MUBI, 19 Kasım)

A Bit of Light (TOD)