“The First Lady” ile Beyaz Saray’a kadınların perspektifinden bakış

ABD tarihi çoğu zaman başkanları üzerinden okunur, her bir dönüm noktası bu isimlerle anılır. Büyük Buhran denince zihinlerde Franklin D. Roosevelt belirir, George Washington başkanlık kurumunu şekillendirmiştir, George W. Bush Irak Savaşı’nın sorumlularındandır. Peki bu tarih akışında first lady’ler nerede, tam olarak hangi noktada konumlanıyor?

ABD tarihinin en etkili, dünyayı değiştiren kararlarının önemli bir kısmının Beyaz Saray’ın doğu kanadında, first lady’ler tarafından verildiği düşünülmekte. Bu kadınların siyaset sahnesindeki ağırlığı da günden güne artıyor şüphesiz. Hillary Clinton’ın çeşitli spekülasyonlarla, kıl payı kaybettiği seçimin yanı sıra; Michelle Obama’nın günün birinde başkanlığa adaylığını koyması bekleniyor.

Beyaz Saray’ın kalbindeki kadınların perspektifinden, ABD’de liderlik kavramını yeniden irdeleyecek Showtime dizisi The First Lady duyuruldu. Eleanor Roosevelt, Betty Ford ve Michelle Obama’ya odaklanan birinci sezonda, bu tanıdık figürlerin kişisel ve politik yaşamlarındaki sır perdesi aralanacak. Yalnızca first lady kimliklerine ve deneyimlerine değil, gençlik yıllarını şekillendiren olaylara da şahit olacağız.

Dizinin yıldızlar geçidi olarak betimlenebilecek kadrosuna son olarak, Susan Ford’u canlandırmak üzere Dakota Fanning katıldı. Annesi Betty Ford’a Michelle Pfeiffer, babası Gerald Ford’a Aaron Eckhart hayat verecek. Michelle Obama’yı Viola Davis, Eleanor Roosevelt’i Gillian Anderson, Barack Obama’yı O-T Fagbenle canlandıracak. Dümende ise televizyonun gözde isimlerinden biri var: The Night Manager ve The Undoing’e de imza atmış Danimarkalı yönetmen Susanne Bier.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...