The Four Italian Tenors ve Cumhuriyet Senfoni Orkestrası, 3 Ocak’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde

Zorlu PSM Turkcell Sahnesi, 2020’yi çok özel bir konserle açıyor. The Four Italian Tenors ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 3 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü Prof. Rengim Gökmen yönetiminde Zorlu PSM’de.

Son olarak 3 aylık bir ABD turnesi yapan ve tam 56 konser veren The Four Italian Tenors, klasik müzik ve pop müziği harmanlıyor. Türkiye’de ilk defa sahne alacak ekip, birçok prestijli projede yer almış ve çocuk yaşlarından bu yana ödüller kazanmış dört yetenekli yorumcudan oluşuyor. 

“Tenörü arşa taşıma” hedefiyle kurulan The Four Italian Tenors, son yıllarda dünyanın dört bir yanında dikkatleri üzerine çeken bir topluluk. Dünyanın en köklü sanat oluşumlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 200 yıllık mirasıyla birlikte sahne alacak ekibin üyeleri Alessandro D’Acrissa, Federico Serra, Federico Parisi ve Giovanni Maria Palmia; İtalya’nın güçlü klasik müzik geleneğini yeni ufuklarla buluşturuyor ve Enrico Caruso, Mario Lanza, Luciano Pavarotti ve Andrea Bocelli gibi kahramanlarının yolunu takip ediyor.

İtalyan müzisyenlerin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla sahnede buluşmasını anlamlı kılan bir detay var. Cumhuriyet dönemine kadar Musika-i Hümayun ismiyle anılan orkestranın gelişmesinde en büyük katkıya sahip olan kişilerden biri İtalyan müzisyen Giuseppe Donizetti’ydi. 28 yıl boyunca Osmanlı Devleti hizmetinde çalışan Donizetti, Türkiye’de 19. yüzyılda batı müziğinin yaygınlaşmasında başrolü üstlenmişti.

1957’den bu yana uluslararası alanda da önemli işlere imza atan Cumhuriyet Senfoni Orkestrası, iki asırlık çok sesli müzik geleneğini sahneye taşımayı sürdürüyor. The Four Italian Tenors ve Cumhuriyet Senfoni Orkestrası’nın bu buluşmasını, orkestranın müzik direktörü de olan ve orkestra şefliği eğitimini Türkiye Hükümeti’nin görevlendirmesiyle İtalya’da alan Prof. Rengim Gökmen yönetecek. Gökmen, aynı zamanda Doğuş Çocuk Orkestrası’nın kurucu ve daimi şefi.

3 Ocak Cuma akşamı gerçekleşecek konserin biletleri için buraya tıklayabilirsiniz.