Gerçeğin ikilemi: The Girl, The Ghost & the Gravestone

Yazı: Julie Dedeoğlu

BBC’nin dört bölümden oluşan belgesel mini serisi Paranormal: The Girl, The Ghost & the Gravestone, BBC 1 dinlemeyi sevenlerin tanıyacağı radyo sunucu Sian Eleri’nin marifeti; bir çiftlikte yaşandığı iddia edilen gizemli olayların peşine takılıyor. 

Kimler sever?

Paranormal olayları, gerçek olduğu iddia edilen hayalet hikâyelerini sevenler.

İzlemeden önce bilsek iyi olur

*Sian Eleri dizide, yapımcılık ve yönetmenlik görevlerini üstleniyor.
*Sian Eleri belgesel serisinin ikinci sezonu için onay almış. İkinci sezon, UFO hikâyelerine odaklanacak. 

Ne anlatıyor?

Belgesel formatındaki yapım, Galler’de bulunan Penyffordd Çiftliği’nde 1990’larda gerçekleşen bir dizi paranormal olayı ele alıyor. Yaşananlar gerçek mi yoksa çiftliğe 1997 yılında taşınan Gower ailesi tarafından kurgulanmış birer fanteziden mi ibaret? Olaylar Jane Jones isimli, 15 yaşındayken ölmüş bir genç kızın mezar taşının yerinden kaldırılmasıyla başlıyor. Çiftlik kısa sürede, Birleşik Krallık’ın en popüler hayaletli evlerinden biri hâline geliyor. 

Dört bölümden oluşan belgeselde gerçek kamera görüntüleri, görgü tanıklarından anlatılar ve fotoğraflarla bütün bu olanlar gerçek mi, değil mi sorusunun yanıtı aranıyor. 

Çiftlikte geçen olayların Hollywood’un dahi ilgisini çektiğini de ileteyim.

Ne düşündüm? 

Mesela, evin duvarlarında Galce yazılar belirmeye başlıyor… Yani mistik ve gerçek olduğu iddia edilen doğaüstü olaylara merakınız varsa tam sizlik.