The Linda Lindas ve kedilere adanmış bir parça daha

Z kuşağının punk harikası The Linda Lindas, merakla beklediğimiz albümünden Nino isimli yeni bir tekli paylaştı. “Nino”, grubun gitarist ve vokalisti Bela Calazar’ın kedisine adanmış. 


Parçayla birlikte paylaştıkları mesajda şunları söylemiş The Linda Lindas üyeleri: “Eğer gerçekten dikkatli bir şekilde dinlerseniz, Lil Dude isimli oldukça yetenekli, canlı bir kedinin piyano çaldığını duyabilirsiniz. (Elimizde görüntüleri de var!) Tadını çıkarın!”

Los Angeles merkezli köklü plak şirketi Epitaph ile yaptıkları anlaşmanın ardından dinlemeye açılan “Oh!” parçasını takip eden “Nino”, ekibin kedilere ithaf ettiği ilk parça değil elbet. 2020’den Monica isimli kısaçalar da Bela’nın siyam kedisinden ilhamla yaratılmıştı.

The Linda Lindas Nino kapak
Dünyanın her yerindeki cinsiyetçi ve ırkçı erkeklere ithafen

Los Angeles’da yerleşik dört genç kadın müzisyenin bir araya gelerek oluşturduğu The Linda Lindas ilhamını, kökleri 90’lı yılların başına uzanan riot grrrl akımından alıyor. 2018’de Eloise, Bela, Lucia ve Mila’nın girişimleriyle kurulan çiçeği burnunda punk grubumuzun viral olma hikâyesi geçtiğimiz mayıs ayına dayanıyor. Los Angeles Library’nin 2021’de düzenlediği ilk mini konserde sahne alan ekip, “Racist, Sexist Boy” performansıyla milyonlara ulaşıyor.

Parça, grubun davulcusu 11 yaşındaki Mila’nın başından geçen bir olay üzerine yazılmış. COVID pandemisi henüz ortaya çıktığı zamanlarda, Mila’nın sınıf arkadaşlarından biri babasının Çinlilerden uzak durması gerektiği yönünde nasihat verdiğini söylüyor. Mila da kendisinin Çinli olduğunu belirtince, arkadaşı hızla yanında uzaklaşıyor ve ona yaklaşmıyor. Bu deneyimin ardından Mila ve Eloise, sadece sınıf arkadaşlarına değil, dünyanın her yerindeki ırkçı ve cinsiyetçi erkeklere ithafen bu şarkıyı yazıyor: “Cinsiyetçi ve ırkçı bir çocuksun ve cinsiyetçi ırkçı zevklerin var. Sizin yıktıklarınızı biz yeniden inşa ediyoruz”

Racist, Sexist Boy” performansı, kütüphanenin Asya Pasifik Amerikan Miras Ayı dolayısıyla verilen konserin ardından Twitter’da paylaşılıyor ve sadece müzikseverler tarafından değil, dünyaca ünlü müzisyenler ve yazarlardan da ilgi görüyor.

Yayımlandığı günü takiben iki milyon izleyiciye ulaşan performansı, Bikini Kill’den Kathleen Hanna, Rage Against the Machine gitaristi Tom Morello, The Roots davulcusu Questlove ve Pulitzer ödüllü yazar Viet Thanh Nguyen tarafından “günün şarkısı”, “ihtiyacımız olan sesler” olarak nitelendiriliyor.

2019 yılında Bikini Kill ile turneye çıkan yeni nesil punk dörtlüsünü, Amy Poehler’ın Netflix filmi Moxie’de de dinlemiştik.

Yazı: Asena Büyük