The Man Who Fell to Earth uyarlamasına dair ilk ipuçları

David Bowie’nin ilk başrol deneyimi olan, Walter Tevis’in aynı isimli romanından uyarlanan 1976 yapımı kült film The Man Who Fell to Earth, bir süredir televizyon adaptasyonundan gelişmelerle gündemimizdeydi. İnsan evriminin dönüm noktasında dünyaya gelen ve gezegenin kaderini belirlemek için kendi geçmişiyle yüzleşmek zorunda olan Faraday isimli uzaylı karakteri Chiwetel Ejiofor canlandırıyor. Moonlight ve No Time to Die gibi ses getiren filmlerle tanıdığımız Naomie Harris de parlak bir bilim insanı ve mühendis olan Justin Falls’a hayat verecek. 

Star Trek: Discovery’nin arkasındaki iki isim, Alex Kurtzman ve Jenny Lumet, dizinin senaristliğini ve yürütücü yapımcılığını üstleniyor. İkilinin Entertainment Weekly’ye verdiği röportajda The Man Who Fell to Earth dizi uyarlamasına ilk bakış fotoğrafının yanı sıra diziye dair kimi ipuçları da paylaşıldı tabii. Kurtzman filmi Bowie’siz düşünmenin imkânsız olduğunu hatırlattığı röportajda, dizinin hazırlıklarında da Bowie’nin gölgesinde olma hâlini biraz göz korkutucu bulduklarını anlatıyor: “Onun mirası insanlar için çok fazla şey ifade ediyor ve bu da hafife alınacak bir şey değil. Bunu yapmayı seçmenin kibiri bile sizi başlı başına alt etmeye yeterli.”

Kurtzman’ın bu sözlerini Lumet de destekliyor. Nihayetinde yapmaya çalıştıkları şeyin Bowie’nin büyüsünü yeniden yaratmaya ya da taklit etmeye çalışmak olmadığının altını çiziyor. Bu bağlamda Chiwetel Ejiofor’un The Man Who Fell to Earth dizisinde canlandırdığı baş karakteri yeniden kurgulamışlar. Yani bambaşka bir hikâyeye sahip, Bowie’nin filmde canlandırdığı karakterle aynı uzaylı türünden yeni bir karakter izleyeceğiz.  

The Man Who Fell to Earth

Röportajda dizinin sinopsisine ilişkin verilen tek ipucu, Ejiofor’un uzaylı karakterinin dünyaya geliş sebebinin Naomie Harris’in canlandırdığı bilim insanı Justin Falls’a ulaşmak olduğu yönünde. Zira Falls, dünyanın akıbetini değiştirebilecek doğaüstü bir güce sahip.

Senaristlerden Lumet, diziyi yazarken çıkış noktasının bir şeyleri aşabilen ve daha büyük değişiklikler için adım atma gücünü içinde bulabilen insanlar hakkında yazma dürtüsü olduğunu söylemiş. “Bence insanlar çok havalı bir tür” diyor ve ekliyor: “Bir uzaylı gerçekten dünyaya gelse ve tüm saçmalıklarımızı görse ‘Bir dakika, siz gerçekten güzel şeyler yapma yetisine sahipsiniz’ derdi muhtemelen.”

Showtime’da yayımlanacak dizi, 2022’de başlayacak fakat net bir prömiyer tarihi henüz açıklanmadı. Dizinin geniş oyuncu kadrosunda Kate Mulgrew, Jimmi Simpson, Rob Delaney ve Clarke Peters da var.