“The Matrix 4” vizyon tarihinde bir yıllık rötar

Lana Wachowski’nin yönettiği, çekimleri San Francisco ve Berlin’de başlayan The Matrix 4 filminin prodüksiyonu, mart ayında salgın sebebiyle durdurulmuştu. Bu zorunlu molanın filmin takvimine etkisi tabii ki büyük oldu ve The Matrix 4 için belirlenen vizyon tarihi bir yıl ileri attı.

İlk başta, başrolünde Keanu Reeves’in yer aldığı bir diğer “dördüncü film” olan John Wick 4’la aynı gün vizyona girmesi planlanan The Matrix 4, 21 Mayıs 2021’değil; 1 Nisan 2022’de izleyiciyle buluşacak. Warner Bros.’un yakın gelecekte vizyona girmesi planlanan iki filmi daha erteleme kararlarıyla gündeme geldi. Christopher Nolan’ın büyük beklentiler yaratılan, hatta sinema salonlarının normalleşme sürecini başlatacak yapım olacağı konuşulan yeni filmi Tenet, iki haftalık rötarla 31 Temmuz’a alındı. Ağustosta vizyon görecek Wonder Woman 1984 ise 2 Ekim’e ertelendi.

Corona virüsü sebebiyle vizyon tarihi değişen filmler bu üç yapımla sınırlı değil. Robert Zemeckis’in Roald Dahl uyarlaması The Witches, Ekim 2020’den 2021’e ertelendi ve henüz net bir buluşma günü belirlenmiş değil. Animasyon ve canlı aksiyon harmanı Tom & Jerry filmi de bu sene Noel hafta sonunda vizyona girecekti fakat yeni güncellemeyle birlikte vizyon tarihi 5 Mart 2021 oldu. Adam Wingard’ın yönettiği Godzilla vs Kong da The Matrix 4’un orijinal yayın tarihi olan 21 Mayıs 2021’e kaydırıldı.