The Offer ve Hollywood’da çarkları döndüren ilişkiler

Sinema tarihinin en büyük klasiklerinden The Godfather‘ın hayata geçme süreci, çekişmeler ve güç savaşlarıyla bezeli kamera arkası şimdiye kadar çeşitli belgesellere, anı kitaplarına konu olsa da kurgu bir anlatıda tasvir edilmemişti. Filmin yarım asrı devirdiği bu sene, üçlemenin haklarına sahip şirketin dijital platformu Paramount Plus’ta ekranlara gelecek The Offer ile durum değişmek üzere. Yayımlanan ilk fragmana aşağıdan kafa uzatılabilir.

İsmini, meşhur replik “Ona reddemeyeceği bir teklifte bulunacağım”dan alan mini dizi, tanıtımdan anlaşıldığı üzere, baş karakter olarak Francis Ford Coppola’yı (Dan Fogler) değil, hem The Godfather’ın hem de The Offer’ın yapımcı kadrosunda yer alan Albert S. Ruddy’yi (Miles Teller) konumlandırıyor. Stüdyosunun inanmadığı, başarılı olacağından şüphe duyduğu bir projenin başına getirilen Ruddy; bir yandan yaratıcı ekibin istediği gibi bir film çekilmesi adına Paramount ile pazarlıklara oturacak, bir yandan da bütçe konusunda umutsuz yönetmen ve senariste maddi manevi destekte bulunacak. Gangster filmlerinin gişede başarısızlığa uğradığı 70’ler başında riskli bir seçim yapılacak ve finansman elde etmek için film, bir aile öyküsü olarak yeniden çerçevelenecek. Tüm zamanların en sevilen filmlerinden birinin yapım aşamasına derinlemesine dalacak The Offer; Hollywood’da çarkları döndüren ilişkileri keşfetmeyi ve filmlerin yarım yüzyıl önce nasıl üretildiğini göstermeyi de vadediyor.

Ruddy rehberliğinde, Nikki Toscano (Hunters) ve Michael Tolkin (The Player, Escape at Dannemora) tarafından kaleme alınan dizi; yönetmen kadrosunda, Elton John’un hayatına ve müziğine odaklanan Rocketman ile dikkatleri üzerine toplayan Dexter Fletcher’ı barındırıyor. Teller ve Fogler’lı oyuncu kadrosunda; meşhur yapımcı Robert Evans’ı Matthew Goode (Watchmen), Ruddy’nin asistanı Bettye McCartt’ı Juno Temple (Ted Lasso), İtalyan-Amerikan mafyasının Beş Aile’sinden biri olan Colomboların lideri Joe Colombo’yu Giovanni Ribisi (Avatar), Gulf and Western şirketinin Paramount üzerinde söz sahibi olan yöneticisi Barry Lapidus’u Colin Hanks (Fargo) canlandırıyor. Burn Gorman (Game of Thrones) ise Paramount Pictures’ın tutumluğuyla meşhur olan, sinemayı anlamadığı ve umursamadığı söylenen o dönemki başkanı Charles Bluhdorn suretinde arz-ı endam edecek.

En heyecan verici detaylardan biri ise üretken kariyerleri The Godfather ile yükselişe geçen Al Pacino, Marlon Brando, James Caan gibi oyuncuların da karakter olarak karşımıza çıkacak olması. The Offer, 28 Nisan’da Paramount Plus’ta erişime açılacak.