The Sandman ilk sezonuna raflarda yer açın

Yazı: Melis Tire

Netflix, streaming platformlarından görmeye pek alışkın olmadığımız fiziksel bir yayın için kolları sıvadı. Neil Gaiman’ın fantastik evrenini ekrana taşıyan The Sandman dizisinin ilk sezonundaki tüm bölümler, kimi bonus materyaller eşliğinde DVD ve Blu-Ray formatında satışa çıkıyor. 

Öncelikle bu açılımın, Netflix için bir ilk olmadığını söyleyelim. Online bir dizi-film platformu olmasına rağmen daha önce de çeşitli Netflix yapımları için DVD baskıları hazırlanmıştı. The Irishman, Orange is the New Black, Marvel’s Daredevil ve Marriage Story bunlardan bazıları.

Söz konusu The Sandman gibi çizgi roman âleminin en özel serilerinden biri olunca, dizi için de fiziksel baskı yapılmasına karar verilmesi pek şaşırtıcı değil bir yandan da. Neil Gaiman’ın düşler evrenine ayrılmış raflarda, bir DVD seti için de yer açılabilir elbet. Söz konusu sette dizinin perde arkasına ve yaratım sürecine kafa uzatacak iki mini belgesel var; isimleri The Sandman: Behind the Scenes Sneak Peek ve The World of the Endless. Fakat bunlar platformun YouTube kanalında hâlihazırda erişime açılmış videolar. Dizinin ilk sezon bölümlerinin yanı sıra sonradan yayımlanan bonus hikâyeler de 20 Kasım’da piyasaya çıkacak bu baskıda mevcut olacak.

Warner Bros.’un dağıtımını üstleneceği DVD’de yaklaşık 9 saatlik materyal yer alıyor. Paylaşılan kapak görselinde de bir Netflix logosu yok; DC Comics amblemini görüyoruz. 27 Kasım’da İngiltere’de, 28 Kasım’da ise ABD’de piyasada olacak.

The Sandman 2. sezondan haberler

Kısa sürede platformun en çok izlenen yapımları arasına adını yazdıran The Sandman dizisinin 2. sezonuna dair ilk başta kimi kafa karıştırıcı haberler gündeme gelmişti. Neil Gaiman, Netflix’le bazı konularda fikir ayrılıkları yaşadıklarını ima etmiş; platform yöneticileri de bütçe konularında kaş kaldırtan açıklamalar yapmıştı. Kasım 2022’de resmî olarak onaylanan 2. sezon için bu yıl başlayan çekimler, Hollywood’da süren oyuncu ve senarist sendikalarının grevi sebebiyle durmuş hâlde. Neil Gaiman, talepler karşılanmadan hak mücadelesinin sonlanmayacağını vurguladığı tweeti ile yeni bölümler için biraz daha uzun bir bekleyiş süreci yaşanacağını da anons etmiş oldu.

İlk sezonun akıllara zarar kadrosunda düşlerin lorduna hayat veren Tom Sturridge’in yanı sıra Boyd Holbrook, Patton Oswalt, Vivienne Acheampong, Gwendoline Christie, Charles Dance, Jenna Coleman, Joely Richardson, David Thewlis, Stephen Fry, Kirby Howell-Baptiste, Asim Chaudhry, Sanjeev Bhaskar, Mason Alexander Park, Donna Preston ve John Cameron Mitchell gibi isimler yer alıyordu.