“The Simpsons” yapımcılarından Apu karakterine ilişkin açıklamalar

The Simpsons’ın Hintli karakteri Apu Nahasapeemapetilon’ın beyaz bir aktör tarafından seslendirilmesinin negatif stereotipleştirmeye vardığı yönünde uzun zamandır eleştiriler yükseliyor. Dizinin yapımcılarının yaptığı açıklamalara baktığımızda 2020’de Apu’yu seslendirmek için yaklaşık 30 yılın ardından Hank Azaria’dan başka bir ismin mikrofona geçeceğinin gündemde olduğunu anlıyoruz.

Daha önce 2018 yılında bu konuda gelen eleştiriler ve konu üzerine yapılan The Porblem With Apu belgeselinin ardından açıklamalarda bulunan Hank Azarianın bu konudaki fikirlerine başka bir yazımızda değinmiştik. 

Good Times’a yaptığı açıklamalarda karakteri şimdi yaratmış olsalardı Apu’yu seslendirmesi için doğru bir seçim yapacaklarını söyleyen yapımcı Al Jean, “Apu’yu her zaman Springfield’daki herkesten daha akıllı, çalışkan, düşünceli bir aile babası” olarak yazdıklarını söylüyor. “Şakaların tamamının Springfield’ın Apu’nun değerini bilmemesiyle ilgili olduğunu ve onunla gurur duyduklarını” da sözlerine ekliyor.

Konuya dair bir başka açıklamaysa Hank Azaria’dan geldi. Geçtiğimiz ay diziyle ilgili konuşan Azaria da bu yorumların ardından devam etmeye çalışmanın kendisi için doğru gelmediğini dile getirmişti.

Yazı: Selcan Kuhak


Yükleniyor...