The Worst Person in the World yıldızı Renate Reinsve için sıra ABD’de

Artık auteur mertebesine eriştiği söylenebilecek Joachim Trier, senaryoyu ekürisi Eskil Vogt ile kaleme aldığı son filmi Verdens verste menneske / The Worst Person in the World ile Oslo Üçlemesi’nin son halkasını tamamlamakla yetinmemiş; böğrümüzü delik deşik ederken, geçtiğimiz sinema senesinin en konuşulan işlerinden birine imza atmıştı. Bant Mag’ın 2021’in En İyi 75 Filmi listesine de birinci sıradan giriş yapan yapım, iki dalda Oscar adaylığı elde etmiş; başrol performansıyla övgülere boğulan Renate Reinsve’ye 74. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllü getirmişti.

Norveç’in en prestijli organizasyonlarından Amanda Ödülleri’nin adayları da geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Listenin başını 11 adaylıkla The Worst Person in the World çekerken, onu, Eskil Vogt’un bir diğer projesi olan De Uskyldige / The Innocents 10 adaylıkla takip ediyor. Bu vesileyle Renate Reinsve ile bir araya gelen Norveç merkezli Dagbladet gazetesi, kısa zamanda uluslararası bir yıldıza evrilip Hollywood’da da büyük ilgi gören oyuncu ile konuşup, gelecek projeleri hakkında kimi detaylar öğrendi.

Röportajda Renate Reinsve, The Worst Person in the World’ün doğduğu topraklarda da ilgiyle karşılanmasından duyduğu memnuniyetini dile getirip, filmin kendisine açtığı yeni kapılar nedeniyle ne kadar şanslı hissettiğinden bahsediyor. Bir kısmı ABD, bir kısmı Norveç’te çekilecek kimi projeler için el sıkışmış; sıradaki seti ise Sebastian Stan ile temmuz ayında, New York’ta çekeceği bir film içinmiş. Stan’in hem başrolde hem de yapımcı kadrosunda bulunduğu yapımın fazlasıyla “karmaşık” bir olay örgüsüne sahip, harika bir senaryosu olduğundan bahsediyor Reinsve. Kendisini yardımcı bir rolde göreceğimiz detayı dışında, şimdilik bildiklerimiz bu şekilde.

Sebastian Stan ve Renate Reinsve

İnsanlara olan açıklığı ve özgür yaşama olan inancıyla, yapmak istediği meslekten partner seçimine kadar kafası fazlasıyla karışık Julie’nin peşinden sürüklendiğimiz The Worst Person in the World, an itibariyle MUBI üzerinden izlenebiliyor.