Orta yaş krizi ve bunalımlarla boğuşan bir süper kahraman olarak Thor

Marvel’ın Phase 4 yapımlarından en yenisi ve Thor serisinin dördüncü filmi olan Thor: Love and Thunder’ın 8 Temmuz 2022 olarak belirlenmiş vizyon tarihi yaklaşırken, çeşitli demeçler veren yönetmen Taika Waititi, Asgardlı süper kahramanın yeni macerasına dair merak uyandırmaya devam ediyor.

Advertisement

Evrenin sevilen oyuncularından kimilerine veda ettiğimiz Avengers: Endgame’in Chris Hemsworth ve Thor’un geleceğine dair soru işaretleri bırakmasının ardından, yayımlanan ilk fragman neler beklememiz konusunda bizleri bir nebze de olsa aydınlatmış ve Natalie Portman’ın canlandırdığı Jane Foster’ı Mighty Thor suretinde izleyeceğimiz müjdelenmişti. İkinci bir Thor, Marvel adına şüphesiz önemli bir adımken; belli ki Waititi’nin temel motivasyonu, 10 yılı geride bırakan seride bir şeyleri değiştirme arzusu.

Entertainment Weekly‘ye verdiği röportajda “Yapmak istemediğim tek şey Thor: Ragnarok‘u tekrar yapmamaktı, çünkü bu zaten yapıldı” diyen Taika Waititi, “Seride en az beklenen şey nedir?” sorusunu kaynak alarak harekete geçmiş ve böylece orta yaş krizi ve kimlik bunalımlarıyla boğuşan bir Thor portresi çizme fikri ortaya çıkmış. Bu filminde Marvel’ın en dişli kötülerinden Gorr the God Butcher ile karşı karşıya gelecek kahramanımız, bir yandan da içsel çatışmalarıyla mücadele edecek.

Thor: Love and Thunder nedir, ne değildir?

Marvel sinematik evreninin 29. filmi olarak karşımıza çıkacak Thor: Love and Thunder, Taika Waititi’ye göre yaptığı en çılgın işlerden. Gelen ilk bilgilere göre, filmde Thor’u şimdiye kadar deneyimlediklerin farklı bir yolculuk bekliyor. İç huzuru aradığı dinlenme süreci Gorr the God Butcher tarafından bozulacak fakat saflarında eski kız arkadaşı Jane Foster (Mighty Thor), King Valkyrie ve Korg yer alacak.

Natalie Portman’ın canlandırdığı Jane Foster’ı yazar Jason Aaron ve çizer Russell Dauterman tarafından 2014’te yayımlanan Mighty Thor’da olduğu gibi Mjolnir’i kullanırken görecek olmamız, filmdeki ilgi çekici detaylardan. Jane Foster’ı çizgi romanlarda çeşitli sıfatlarla görmüş olsak da sinematik evrende Mighty Thor serisine odaklanma tercih edilmiş. Öte yandan Jason Aaron’ın “Daha önceki hiçbir Thor anlatısına benzemeyen bir öykü” olarak tanımladığı yapım, süper kahramanların kadın suretinde karşımıza çıktığı Lady Thor ya da Thorita’dan farklı bir yerde konumlanıyor. Kısacası Mighty Thor da Thor olarak tanımlanıyor.

Yazı: Eftelya Koyuncu