Tim Burton imzalı Addams Family spin-off’unu başrolünden dinleyin

Ekran hayatı 1964’te başlayan gizemli aile Addams Family, şimdi de sert bakışları ve iki yandan örgüleriyle ikonikleşmiş Wednesday karakterinin spin-off serisiyle Netflix’e geliyor. Diziyi omuzlarında taşıyacak başrol için Yes Day (2021), The Fallout (2021) ve You (2018) gibi işlerle adından bahsettiren; son olarak beşinci Scream filminde rol alan genç oyuncu Jenna Ortega seçildi. Merakla beklediğimiz dizi için Ortega da eş zamanlı heyecan ve endişe hissettiğini, zira Tim Burton rejisinde Wednesday Addams oynamanın büyük bir sorumluluk olduğunu söylüyor.

The New Yorker dergisinde Charles Addams’ın elinden bir karikatür serisi olarak hayat bulan Addams Ailesi’nin 60’larda başlayan dizisini takiben Barry Sonnenfeld’in yönetmenliğinde ilk film adaptasyonları The Addams Family (1991) ve Addams Family Values (1993) çekildi. Yakın zamanda bir de animasyon serisi olarak ekrana düşen ailenin şu ana kadar sinema ve televizyonda izlediğimiz hikâyeleri bütün ailenin günlük maceralarına odaklanıyordu. Gotik fantezi türünün imza yönetmeni Tim Burton versiyonunda ise küçüklüğünü görmeye alışık olduğumuz Wednesday Addams’ı ergenlik yıllarında Nevermore Academy’de okurken izleyeceğiz. Tim Burton imzalı bir coming of age tadındaki dizide doğaüstü güçleri olacağını bildiğimiz Wednesday; psişik güçlerinde ustalaşıp, şehrini saran cinayetler serisini önlemeye ve ailesine 25 sene önce musallat olan bir gizemi çözmeye çalışacak. 

Başrolde izleyeceğimiz Jenna Ortega, Wednesday’de “biraz eksantrik ve korkutucu” birini canlandırmanın kendisi için kesinlikle bir meydan okuma olduğunu söylüyor. Özellikle hâlihazırda sevilen bir karaktere iyi bakmak, onun hakkını vermek istiyormuş. Daha önce hiçbir işinde bu kadar baskı hissetmediğinden bahseden Ortega, büyüme hikâyesini izleyeceğimiz Wednesday’in küçükken komik gelen sert tavırlarının büyüyünce onu nasıl zor durumlara sokabileceği ve etrafındakiler tarafından sevilmesinin zor olabileceği hakkında çok kafa yormuş. Ortega; ölüm takıntısı, siyah kıyafetleri ve örgüleriyle özdeşleştirilmiş karakter için şu ana kadarki en büyük fiziksel dönüşümünü de geçirmiş: “Saçımı kestirip siyaha boyadım; tavır, konuşma temposu ve ifadeler bakımından da yepyeni teknikler kullanmam gerekti.” 

Wednesday Addams

Tim Burton’ın aslında ajandasındaki ilk Addams Family projesi bu değildi: yönetmenin 2010’da bir stop-motion animasyonuyla aileye hayat vereceği duyurulsa da proje hiçbir zaman yapım aşamasına geçmedi. 2022’de yayımlanacağını kesin olarak bildiğimiz Netflix dizisinin çekimleri Romanya’da devam ediyor. Oyuncu kadrosundan Wednesday’in annesi Morticia rolünde Catherine Zeta-Jones’u ve babası Gomez Addams olarak da Luis Guzman’ı izleyeceğiz. 

Yazı: Elif Öz