Tinariwen kırmızı çöller için söylüyor: Tenere Den

Yazı: Sevda P. Yıldız

Malili topluluk Tinariwen, son yıllarda kariyerinin ilk yıllarından kimi kayıtların daha iyi imkânlarla geniş kitlelere ulaşması için bir reissue serisiyle meşguldü. Son olarak 1992 çıkışlı Kel Tinariwen albümlerini tekrar yayımlayan ekip, nihayet yeni bir uzunçalar için gün saymaya başladı.

Kuzey Afrika’ya ait müzikal gelenekleri rock tınılarıyla buluşturan Tinariwen diskografisinin dokuzuncu stüdyo albümü olacak Amatssou, “Tenere Den” isimli bir tekliyle duyuruldu. 19 Mayıs’ta yayımlanacak yeni albümün ismi, Tamaşek dilinde ‘korkunun ötesinde’ anlamı taşıyor ve yaşadıkları bölgenin politik atmosferine direnen şarkılardan oluşuyor. Tinariwen’in 40 yılı aşkın süredir yaptığı gibi. Ekibe Amatssou kayıtlarında eşlik eden müzisyenler arasında Jack White’la iş birliklerinden de aşina olduğumuz Fats Kaplin, banjocu Wes Corbett ve Kabiliyeli perküsyoncu Amar Chaoui var.

“Çöl” anlamına gelen “Tenere Den”, bir Tinariwen – Fats Kaplin düeti. Sözleri zamanında beyaz olan, şimdi ise uğruna dökülen kanların kırmızıya boyadığı çöle övgü niteliği taşıyor. Şarkı için, sözlere Alexis Jamet imzalı desen ve dokuların eşlik ettiği bir video klip de hazırlanmış. Buradan izlenebilir.

Prodüktörlüğünü daha önce Brian Eno, Bob Dylan ve Peter Gabriel gibi isimlerle çalışmış olan Daniel Lanois’nın üstlendiği Amatssou, Wedge Records etiketiyle yayımlanacak. Albümün kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda.

1- Kek Algham
2- Tenere Den
3- Arajghiyine
4- Imzad (Interlude)
5- Tidjit
6- Jayche Atarak
7- Imidiwan Mahitinam
8- Ezlan
9- Anemouhagh
10- Iket Adjen
11- Nak Idnizdjam
12- Tinde (Interlude)