Tom Hanks, favori Tom Hanks filmlerini sıralarsa

Sinema sanatına çok da ilgili olsun olmasın, hemen herkesin favori bir Tom Hanks filmi vardır. 80’lerden bu yana hız kesmeden devam eden; The Green Mile, Philadelphia, Road to Perdition, Big, Forrest Gump, You’ve Got Mail, Toy Story ve daha nicesiyle uzayıp giden bir filmografiden bahsediyoruz. Yazar, analist ve podcastçi Bill Simmons bir gün kolları sıvıyor ve 30 farklı kişiye en sevdiği Tom Hanks filmini soruyor. Geçtiğimiz günlerde bizzat Hanks’le gerçekleştirdiği bir podcast kaydında hem bu küçük çaplı araştırmanın sonuçlarını aktarıyor hem de aynı soruyu kendisine yönlendiriyor.


Hayır, Forrest Gump aralarından biri değil. Hanks’in listesinin ilk sırasında Penny Marshall’ın yönettiği beyzbol komedisi A League of Their Own (1992) var. Çekimlerin yapıldığı yaz ayını beyzbol oynayarak geçirdiği bu filmi kötü hatırlaması pek mümkün değilmiş belli ki. Üstelik kendi aile üyeleri de çok seviyor, yıllar geçmiş olsa da sıklıkla bahsini geçiriyorlarmış. Hemen arkasından en ikonik işlerinden biri olan, Robert Zemeckis filmografisinden Cast Away‘i (2000) zikrediyor. Prodüksiyon süreci boyunca birçok macera yaşanmış; Fiji’de, okyanusun tam ortasında çekim yapmak pek de kolay değilmiş.

Tom Hanks ve Halle Berry - Cloud Atlas (2012)
Tom Hanks ve Halle Berry – Cloud Atlas (2012)

Hanks’in üçüncü sırasındaki film, vizyona girdiği dönem aldığı karışık reaksiyonlar sebebiyle bir tık sürpriz etkisi yaratıyor: Cloud Atlas (2012). Zengin karakter galerisi üzerinden kişisel yaşamlardaki eylemlerin geçmişte, şimdiki zamanda ve gelecekte nasıl da zincirleme bir etki yarattığına dair yüksek bütçeli deneme; Wachowski Kardeşler’in Tom Tykwer ile ortak üretimiydi. Kadrodan kimi isimler bu deneyimi iyi hatırlamasa da Hanks filmin hırsına hayran kalmış ve çekim sürecinden de bayağı bir zevk almış anlaşılan. “Elinden gelenin en iyisini yapan bu büyük, muazzam insan topluluğunun” bir parçası olduğu için fazlasıyla mutlu.

Son olarak, 5 Kasım’da Apple TV+’da erişime açılan Finch ile karşımıza çıkan oyuncuyu yakın gelecekte -şaşırtıcı olmayacak biçimde- birçok iddialı yapımda izleyeceğiz. Belki aralarından biri yeni favori Hanks filmimiz olur, kim bilir…

Tom Hanks’i yakın gelecekte izleyeceğimiz 4 film

Tom Hanks, Asteroid City setinde
Tom Hanks, Asteroid City setinde
Asteroid City

Her yeni filmiyle kurduğu oyuncu kadrolarını hem nicelik hem de nitelik açısından biraz daha artıran Wes Anderson, çekimleri kısa süre önce İspanya’da tamamlanan son projesinde Tom Hanks ile çalıştı ilk defa. Asteroid City’nin konusuna dair bir şey bilmesek de yer alan diğer isimlerle ağızlar bir kez daha sulanıyor: Bill Murray, Tilda Swinton, Margot Robbie, Scarlett Johansson, Bryan Cranston

Pinocchio (1940)
Pinocchio (1940)
Pinocchio

Gişe canavarlığına doymayan Disney, uzun süredir klasik animasyonlarını canlı aksiyon filmlere uyarlayarak, kitleleri sinemaya çekme çabasında. Yönetmen koltuğu için Robert Zemeckis ile anlaşılan yeni Pinocchio uyarlamasında bir Forrest Gump buluşması yaşandı ve Geppetto ustaya Hanks hayat verdi. Bu rol için daha iyi bir seçim yapılabilir miydi, emin değiliz.

Tom Parker, Elvis Presley ile
Tom Parker, Elvis Presley ile
İsimsiz Elvis Presley biyografisi

Müzikallere, müzik odaklı anlatılara olan hakimiyetiyle bilinen Baz Luhrmann’ın bir Elvis Presley biyografisi çektiğinden haberdardık. Oyuncu/şarkıcı Austin Butler’ın rock’n roll’un kralına hayat verdiği projede Tom Hanks de menajer Tom Parker olarak arz-ı endam edecek. İkili arasında 20 yılı aşan, çok boyutlu ilişkilenme merkezde; dönem ABD’sinin kültürel arenası da arka planda.

En man som heter Ove (2015)
En man som heter Ove (2015)
A Man Called Ove

Uluslararası mecralarda takdir görmüş yapımların, altyazılı film izleyememe alışkanlığından muzdarip Hollywood tarafından adapte edildiğine çokça aşinayız. Seyirci ve eleştirmen favorisi, iki de Oscar adaylığı bulunan En man som heter Ove (2015) de yaklaşık dört yıldır uyarlanması beklenenlerden. Başrolde yer alacak Tom Hanks’i yoğun bir prostetik makyaj altında izleyeceğimiz kesin.