Transfobi şaka değildir!: Ricky Gervais mizah değil nefret saçıyor

Transfobinin yeryüzünden silindiği; kimsenin cinsiyet kimliği ve ifadesi nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmadığı bir dünyanın hayalini kuruyoruz. Ne var ki kültür – sanat ve eğlence dünyasından ayrıcalık sahibi çeşitli isimlerin bu onurlu mücadeleye karşı nefret dalgası yaratma çabaları bitmiyor, bitemiyor. Bu sefer ise kariyeri boyunca birden fazla kez transfobik dil kullandığı bilinen komedyen Ricky Gervais, yeni “stand-up gösterisi” Ricky Gervais: SuperNature ile nefret suçları işlemeye, nefret yaymaya devam ediyor.

Advertisement

Dikkat: Yazının devamında tetikleyici unsurlar olabilir.

24 Mayıs’ta Netflix kataloğuna eklenen gösterinin henüz ilk dakikalarında nefret suçları işlemeye başlayan Gervais; transfobik yorumlarına, cinsiyet kimliğine dair beyanın geçersiz olduğuna dair imalar ve tecavüz “şakalarını” eklemliyor. 

Artık şu net olarak anlaşılmalı: Transfobi suçtur, nefret üretmek suçtur ve bunların ofansif mizahla ya da ifade özgürlüğüyle açıklanabilecek hiçbir yanı yoktur. Gervais’in eylemleri transfobiyle de sınırlı değil; 64 dakikalık gösterinin içeriği kadın düşmanlığı, homofobi ve HIVfobi de yayıyor. 

Gösterinin yayımlanmasının ardından yükselen haklı seslerin arasına, 1985’ten bu yana LGBTİ+’ların haklarını gözetmeye yönelik çalışmalar yürüten medya organizasyonu GLAAD da katıldı ve Ricky Gervais’i sert sözlerle eleştirdi:

“Siz izlemeyin diye Netflix’in özel Ricky Gervais ‘komedi şovunu’ seyrettik. Espri gibi görünen grafik, tehlikeli, anti-trans ifadelerle dolu. Ayrıca eşcinsel karşıtı söylemler ve HIV hakkında yanlış bilgiler de yayıyor. Ricky ve Netflix, dikkat: Bugün HIV ile yaşayan insanlar etkili tedavi gördüklerinde uzun, sağlıklı bir yaşam sürüyorlar ve HIV’i başkalarına bulaştıramıyorlar.”

Öte yandan, kısa zaman önce Dave Chappelle’in transfobik gösterisini de yayımlamış olan, sayısız protesto sonrası özür dileyen Netflix’in adının, bir sene bile geçmeden bir skandala daha karışmasına da isyan etmeden geçmiyor GLAAD:

“Netflix’in platformlarında ‘nefret veya şiddeti teşvik etmek için tasarlanmış’ içeriklere izin verilmeyen bir politikası var ancak hepimiz biliyoruz ki LGBTİ+ karşıtı içerikler tam olarak bunu yapıyor. Netflix çığır açan bazı LGBTİ+ yapımlara ev sahipliği yaparken, iş komediye gelince kendi politikasını uygulamayı reddediyor.”

GLAAD açıklamasına son olarak, mizah yerine nefret saçan sözde komedyenler ile onlara platform sağlayan medya şirketlerinin sorumlu tutulması ve LGBTİ+ komedyenlerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini ekledi.