Travmaları müzikle alt eden Billy Preston’ın hayatı belgesel oluyor

The Rolling Stones, Nat King Cole, Sly Stone, Ray Charles, Sam Cooke, Aretha Franklin, Whitney Houston, Mahalia Jackson, Red Hot Chili Peppers gibi pek çok dev müzisyen ve grupla çalışan, “Beşinci Beatle” lakabıyla bilinen efsanevi klavyeci Billy Preston’ın hayatı üzerine yeni bir belgesel hazırlanıyor. 

Homegrown Pictures ile Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart ve içinden The Beatles geçen birçok müzik belgeseline imza atan White Horse Pictures’ın ortak yapımcılığını üstlendiği projenin yönetmen koltuğunda In Treatment, Glee ve Sons of Anarchy gibi yapımlarda parmağı olan Emmy ödüllü yazar / yönetmen / yapımcı Paris Barclay oturacak. Luke Cage, Ray Donovan gibi serilerden tanınan Cheo Hodari Coker, senaryoyu Barclay ile birlikte kaleme almakta. 

Yapımcı kadrosundan Stephanie Allain ismi henüz belli olmayan belgeselle ilgili şunları söylüyor: “Müzik tarihinde eşsiz bir şahsiyet olan Billy Preston, 20. yüzyılın en ünlü sanatçılarını yüceltmek için dehasını ödünç verdi. Bildiğimiz Billy Preston eşsiz bir müzisyendi ancak bu belgeselde göreceğimiz Billy, bir yığın çelişki.” 

Allain’in kastettiği çelişkiler, müzisyenin küçüklüğüne dayanıyor. Çocukken yaşadığı cinsel istismar travmasıyla yıllarca boğuşup kendini bağımlılığa teslim ederken müzikte harikalar yaratabilmiş biri Preston. Film, mesleki başarıları dışında, sanatçının keşfetmesi yıllar süren kişisel sevgi ve kabul yolculuğuna da götürecek izleyiciyi.

Billy Preston ve George Harrison
Preston’ın yolculuğuna hızlı bir bakış

Kendi kendini yetiştirmiş dahi bir klavyeci olan Preston, 1962’de Little Richard’ın Hamburg turnesinde henüz şöhrete kavuşmamış The Beatles ile tanıştığında sadece 16 yaşındaydı. Turnede gizlice yiyecek içecek taşıyarak arkadaş olduğu gruba 60’ların sonunda Let It Be ve Abbey Road albümlerinin yanı sıra ünlü Roof Top konserinde de eşlik etti. Grup üyeleri dışında albümde kredisi geçen tek kişi olduğu için “Beşinci Beatle” olarak anılmaya başladı. 25 Kasım’da Disney+’da izlemeye açılacak, merakla beklenen Peter Jackson belgeseli The Beatles: Get Back’te bu ortaklığa dair daha fazla şey öğreneceğiz gibi görünüyor, yapımla ilgili detaylar tam burada.

Kariyeri boyunca The Beatles dışında onlarca müzisyenle daha güçlerini birleştiren Preston’ın solo kayıtları da bulunmakta. Grammy ödüllü müzisyen, Joe Cocker hiti “You Are So Beautiful”un da bestecisi aynı zamanda. 2006 yılında hayatını kaybeden Preston geçtiğimiz hafta sonu, ölümünden 15 yıl sonra Rock & Roll Hall of Fame listesine alındı.