True Detective, Self Reliance ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde yazar ve yönetmenlik koltuğunun Issa López’e emanet edildiği yeni sezonuyla True Detective: Night Country, Andy Samberg’den gelen 1 milyon dolarlık reality şov davetiyle yalnızlık fikri üzerine düşüncelere daldıran komedi gerilim filmi Self Reliance, Onat Kutlar üzerinden Türk Sinemateki’nin hikâyesini işleyen Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


True Detective: Night Country (HBO Max, 14 Ocak)

Nedir: Nic Pizzolatto tarafından yaratılan, her sezonunda yeni bir öyküyü değişen oyuncu kadrosuyla işleyen hit antoloji serisi bu kez; yönetmenliğe ağırlık vererek bir süredir kamera önünden uzaklaşmış olan Jodie Foster ve Catch the Fair One ile ödüllere aday olan eski şampiyon boksör Kali Reis’ı buluşturarak beklentiyi yükseltiyor. Soğuk ve karanlığın içine çeken Alaska ambiyansında; suçun, gizemli sembollerin ve kontrol altına alınması gereken garip olayların bulunan cesetlerle patlak verdiği kasaba, Foster ve Reis’ın karakterlerinin gerilimli ilişkisine emanet edilmiş. Bu sert gerçeklik atmosferi dedektifleri, kişisel yaşantıları ve iç çatışmalarına da açılan bir yola sokuyor. Fakat dondurucu gerilim, ikilinin arasındaki hararetin oluşturduğu tezatla dahi kolay kolay çözülmüyor. Dizinin son sezonunda yazar ve yönetmenlik koltuğu Issa López’e emanet edilmiş.

Neye benzer: Sinematografisiyle Emmy’ye layık görülen Top of the Lake, Yeni Zelanda’da dondurucu soğukluktaki gölde vuku bulan, 12 yaşındaki hamile Tui’nin intihar girişimini kararlılıkla araştıran cesur dedektif Robin Griffin’in (Elisabeth Moss) etrafında dönüyordu.

Kimler var: Finn Bennett, Fiona Shaw ve Christopher Eccleston’ın da aralarında bulunduğu bir oyuncu kadrosuyla hikâyenin zeminini sağlamlaştıran projenin yapımcılarından Daazhraii Johnson ve Tagnak Rexford’ın, dizide yer alan Alaska Yerli kültürü hakkında rehberlik veren bir İnyupik danışma konseyine liderlik ettiğini de söylemeden geçmeyelim.

Self Reliance (Hulu, 12 Ocak)

Nedir: Uzun süredir birlikte olduğu partnerinden ayrılışının ardından içine düştüğü yalnızlık duygusu, monoton hayat ve kısır döngüden bir türlü kurtulamayan Tommy Walcott’a (Jake Johnson) yardım eli; onu, “The Hunters” tarafından takip edilirken 30 gün boyunca hayatta kalmak zorunda olduğu, kazananın yüklü miktarda parayla ödüllendirileceği karanlık ağdaki en büyük reality şovda oynamaya davet eden Andy Samberg’den geliyor. Buradaki sembolik öğe taşıyan açığı ise çok iyi yakalıyor Tommy; avcılar onu sadece yalnızken öldürebilir.

Neye benzer: Taika Waititi’den Our Flag Means Death de orta yaş krizinde bunaldığı, ait hissetmediği rutin yaşamına gösterişli bir değişiklik ve romantik ilişki ile yeni bir start veren Stede Bonnet’e (Rhys Darby) odaklanıyordu.

Kimler var: Jake Johnson’ın yazdığı, baş rolüne hayat verdiği film, aynı zamanda oyuncunun ilk yönetmenlik denemesi. Künyedeki diğer isimler ise Christopher Lloyd, Anna Kendrick, Steven Littles…


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar (MUBI, 10 Ocak)

Dünya prömiyerini 42. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştiren yapım, yönetmen Önder Esmer’in yapımcı Matthias Kyska ve kurgucu Tuvana Simin Günay ile ortak projesi. 1960’lar Türkiye’sinde “sanat sineması” anlayışının yükselmesine aracılık eden ve cesurca, nice meşakkatle yaratılan Türk Sinemateki’nin hikâyesini; maddi kaygılarla daha çok ticari filmlerin çekildiği bir dönemde kendini Yeşilçam’a karşı konumlanmış bulan, oysa Rusya’dan Polonya sinemasına varan farklı dünyaların hikâyelerine, her türlü imkânsızlık içinde, derinlerde yatan kültürel değişim misyonuyla Sinematek’te alan açan; neşeli, sağduyulu ve öngörülü yazar/düşünür Onat Kutlar’ı merkeze alarak anlatıyor.

Esin Çalışkan’ın Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar üzerine hisleri buradan okunabilir.

L’amour et les Forêts / Just The Two of Us (Vizyon, 12 Ocak)

Éric Reinhardt’ın aynı adlı romanından uyarlama yapım Valérie Donzelli ellerinden, süslü romantizm ile paketlenmiş; içinden korkunç, saplantılı, bozuk bir sevgi çıkan kötü bir hediye misali günümüz dünyası için tanıdık, zorlu ve tetikleyici bir anlatı. Grégoire (Melvil Poupaud) ile tanıştığında ideal partnerini bulduğunu düşünen Blanche (Virginie Efira) için işlerin zaman içerisinde ters yüz oluşununun etrafında dönüyor. Tutkulu bir aşk hikâyesi gibi başlayıp, nazik ve sakin görünüşünün altındaki manipülatif hasta ruhu adım adım gün yüzüne çıkan Grégoire ile baş etmeye çalışırken gerek psikolojik gerekse fiziksel şiddetle hayatı zindana dönen Blanche’ın öyküsü tam anlamıyla yürek sıkıştıran türden. Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan filmde Virginie Efira; hayat verdiği karakterin ikiz kardeşini de oynuyor.

Lift (Netflix, 12 Ocak)

Friday, The Italian Job, The Fate of the Furious gibi yapımlardan tanıdığımız ödüllü yönetmen F. Gary Gray’in son işi Lift, kilometrelerce yükseklikteki hayli türbülanslı bir uçuşta 100 milyon dolarlık altın vurgunu için bir araya gelen profesyonel soygun ekibinin başından geçenlerin aksiyon komedi türündeki anlatısı. Kadrosunda Jean Reno, Gugu Mbatha-Raw, Sam Worthington, Vincent D’Onofrio, Úrsula Corberó gibi iddialı isimlerin olduğu filmin başrolü komedyen Kevin Hart’a emanet. Oyuncunun ekip lideri pozisyonundaki nispeten ciddi rolün pek de hakkından gelemeyişi ortamlara düşen ilk eleştiriler arasında.

Death and Other Details (Hulu, 16 Ocak)

Nüfuzlu, zengin yolcuları taşıyan lüks bir yolcu gemisinde işlenen cinayette, davranış-kötü zamanlama kombinasyonu sebebiyle kendini muammanın göbeğinde bulup tek ve baş şüpheli ilan edilen Imogene Scott’ı (Violett Beane) merkezine alan seri. Kendini aklama mücadelesinde çareyi, küçümsediği prestijli dedektif Rufus Cotesworth’ü işe dâhil etmekte buluyor Scott. Yaratıcıları Heidi Cole McAdams ve Mike Weiss verdikleri bir röportajda; Rufus Cotesworth’e hayat veren ve Homeland, Criminal Minds gibi dizilerden tanıdığımız Mandy Patinkin için “O her şeyi yapabilir. Ancak daha önce hiç usta bir dedektifi canlandırmamıştı. Bu düzeltmek istediğimiz bir hataydı açıkçası. Çünkü Mandy’nin getirdiği şey insanlık. Cotesworth rolünde hepimizden daha zeki, akıllı ama kusurlarını da bir o kadar rahat taşıyor. Tam da bu sebepten ona tümüyle güveniyoruz.” açıklamasında bulunmuş.

June (Paramount+, 16 Ocak)

Country müzik tarihinin en ilham verici müzisyenlerinden June Carter Cash’in hayatını ve kariyerini derinlemesine ele alan belgesel. Emmy ödüllü Kristen Vaurio’nun yönettiği yapım; şarkıcı, söz yazarı, aktör ve pek tabii Johnny Cash’in sevgili partneri, Grammy ödüllü müzisyenin daha önce yayımlanmamış arşiv görüntülerinin yanı sıra 2003 yılında hayata veda etmeden önce verdiği nadir röportajları da içeriyor. Temelde ise aile, hayranlar ve arkadaşlardan oluşan konuşmacı grubuyla “June Carter Cash kimdir?” sorusunun üzerine gidilip başarıları ve kocasının şöhretinin gölgesindeki yaşamı ele alınıyor.


The Trust: A Game of Greed
Hâlâ izlemediyseniz

*Nope (Apple TV+, 5 Ocak)

*Synduality: Noir (Disney+, 8 Ocak)

*Waitress: The Musical (Prime Video, 9 Ocak)

*Fugitive Dreams (Vudu, 10 Ocak)

*The Trust: A Game of Greed (Netflix, 10 Ocak)

*Role Play (Prime Video, 12 Ocak)