Türkiye yapımı ilk Disney+ dizisi: Kaçış

The Walt Disney Company’nin dijital yayın platformu Disney+, izleme alışkanlıklarının iyiden değiştiği birkaç yılın ardından Kasım 2019’da hayata geçmişti. Disney, Pixar, Marvel, Lucasfilm (Star Wars), 21st Century Fox ve National Geographic içeriklerine yer verilen katalog sayesinde, tahmin edileceği gibi kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşılmıştı. Şimdiye dek Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa kıtalarından kimi ülkeler başta olmak üzere, farklı coğrafyalarda hizmet veren Disney+, yaz aylarında Türkiye dâhil 42 ülkenin pazarına girmeye hazırlanıyor. 

14 Haziran’da Türkiye’de yayın hayatına başlayacak olan platform, Türkiye yapımı ilk projesinden detayları açıkladı bile: Kaçış. Dizi, savaş fotoğrafçısı Mehmet ve farklı ülkelerden gelen bir grup gazetecinin araştırma yapmak üzere bir Ezidi köyüne gidişleri ile başlayacak. Kaçış’ta sınır ötesine gizlice geçen grubun bir baskın sonucu radikal terör örgütünün eline düşmeleri, sonrasında yaşadıkları dramları, değişimleri ve kaçış öyküleri anlatılacak. 

Engin Akyürek’in hem başrolde yer aldığı hem de hikayesini kaleme aldığı projenin yönetmeni Yağız Alp Akaydın, senaristi ise Ali Doğançay olarak açıklandı. Oyuncu kadrosunda ayrıca İrem Helvacıoğlu, Aziz Çapkurt, Onur Bay, Leyla Tanlar, Aras Aydın ve Levent Ülgen gibi isimler bulunuyor.

Kullanıcılarının yüksek görüntü kalitesi, dört adede kadar eş zamanlı yayın, on cihaza kadar sınırsız indirme, seçili içerikleri IMAX teknolojisiyle izleme ve yedi adede kadar farklı profil yaratma olanağına sahip olacakları söylenen Disney+ hakkında daha fazla bilgiye erişmek isteyenler, platformun sosyal medya hesaplarını veya web sitesini ziyaret edebilir.