Umut Çetin seçti: Yazın bitmesine izin vermeyen 5 şarkı

İstanbullu müzisyen Umut Çetin, 2018’de yayımladığı ilk teklilerinin ardından hazırlıkları uzun zamandır süren “Verirdim Kalbimi Sana” ile incelikli besteciliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bir gün batımını izlerken düşündüklerimizin işitsel dünyada hayat bulduğu şarkı, tatlı-acı hislerle damaklarda turuncu bir tat bırakıyor. “Verirdim Kalbimi Sana” için Zeynep Özkanca’nın çektiği klip de 18 Eylül’de paylaşıldı.

Daimi yaz hissinin içine sıkıştığı bu parçadan hareketle, Umut Çetin’den yazın bitmesine izin vermeyen favori şarkılarını anlatmasını istedik. Söz Umut’ta…

Cartola – Preciso Me Encontrar

“Yazın hakkını her daim verebilecek yegâne memleketlerden biri olan Brezilya’nın başkenti Rio’dan Cartola. Seri için seçtiğim ilk şarkı, ‘Preciso me encontrar’ yani ‘Kendimi Bulmam Lazım’.”

Pink Floyd – Green is The Colour

“Daha özgür ve barışçıl bir dünyanın dönüşüm fitilini ateşlemek isteyen 68 kuşağı ve hippiler… Bildiğimiz gibi onların yazları yaşama şekilleri, birçoğumuzun küçükken aileleriyle geçirdiği sınırları belli ‘çalışan’ yaz tatillerinin epey ötesindeydi. Serinin ikinci şarkısı, Pink Floyd’dan ‘Green is The Colour’. 1969 yılının haziran ayında yayımlanmış More albümünden.”

Armando Trovajoli – Che vuole questa musica stasera

“Küçükken gittiğim tatil köylerinden mi, yoksa izlediğim Türk filmlerinin havuz başı dans sahnelerinden mi tanıyorum acaba bu şarkıyı? İtalyan besteci ve piyanist Armando Trovajoli meltemli bir yaz akşamından sesleniyor diye hayal ediyorum, ‘Kim ister bu gece bu müziği’.”

Peyk – Denizdeyim

“Yine nostaljik bir yaz şarkısı; yazın bitmesine izin vermiyor. Sanki masumiyetini henüz kaybetmemiş Türkiye’den bir yaz portresi (ve dahası) olarak görüyorum bu şarkıyı. Daha ergenliğine girmemiş, çocuk Türkiye’den. İrfan Aliş bize ânı olduğu gibi yaşatıyor.” 

Ennio Morricone – La Spiaggia

“Serinin son şarkısında usta besteci Ennio Morricone’ye haddim olmayarak 2020 yazını kapatma hakkını vermek istiyorum. ‘La Spiaggia’ (Sahil) eseriyle sonbahara güzel bir geçiş yapabileceğimizi düşünüyorum.”

Yükleniyor...