Burak Çevik filmi Unutma Biçimleri, Berlinale’de prömiyer yapacak

Yazı: Melis Tire

Tuzdan Kaide ve Aidiyet filmlerinin yönetmeni Burak Çevik için üçüncü kez Berlinale zamanı. Başrollerini Nesrin Uçarlar ve Erdem Şenocak’ın paylaştığı Unutma Biçimleri, dünya prömiyerini Berlinale’de yapacak.


Bu yıl 16-26 Şubat’ta gerçekleşecek 73. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde gösterilecek film, Caligari Ödülü için yarışacak. Senaryosu Burak Çevik’le birlikte başrol oyuncuları Nesrin Uçarlar ve Erdem Şenocak tarafından kaleme alınan Unutma Biçimleri, ayrılığının üzerinden 14 yıl geçen bir çifti odağına alıyor. Yıllar sonra yeniden buluşan çift üzerinden, ilişkilerinin neden sonlandığına dair yaşadıkları kararsızlıkla birlikte tarihin nasıl katmanlaştığına ve tekrar tekrar yazılabildiğine dair bir deneyim sunuyor bu kez Burak Çevik.

Rebecca Miller’ın yeni dram filmi She Came to Me ile açılacak 73. Berlin Film Festivali’nde bu yıl jüri başkanlığını Kristen Stewart üstleniyor. Festivalde onur ödülü verilecek Steven Spielberg’in filmografisinden bir seçki de Homage bölümünde gösterilecek.

Forum bölümünde Unutma Biçimleri ile birlikte dünya prömiyerini yapacak diğer yapımlar arasında Claire Simon’un merak uyandıran belgeseli Notre corps (Our Body), Luke Fowler’ın İskoç şair Margaret Tait’i merceğine aldığı belgeseli Being in a Place – A Portrait of Margaret Tait ve Luís Alejandro Yero’nun Rusya-Ukrayna savaşına Küba’dan baktığı ilk filmi Llamadas desde Moscú (Calls from Moscow) da bulunmakta.