Uzaktakileri yakın kılacak yeni bir alan: TiyatrolarTV

Tiyatro ve sahne sanatları için bir veritabanı sunan, online bilet satışı, tiyatro ve sahneler için dijital ajans ve oyun yazarları için menajerlik gibi birçok farklı alanda hizmet veren tiyatrolar.com.tr ekibi; geçtiğimiz hafta yeni platformu TiyatrolarTV’yi kullanıma açtıklarını duyurdu.

Şu anda 12 oyunun HD olarak izlenebildiği platformda, oyunları kiraladıktan sonra 15 gün içinde, “oynat” tuşuna bastıktan sonra ise 48 saat içinde izlemeniz gerekiyor. Her bir oyun için belirlenen kiralama ücreti ise 20 TL. Halihazırda He-Go, Zabel, Trom, Filifu’nun İntikamı, Artık Bir Davan Var, Şatonun Altında, Sherlock Hamid, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, Cıngılı, Hayvan Çiftliği, Seni Seviyorum Türkiye ve Ne Evet Ne Hayır gibi sevilen oyunların yer aldığı platforma yakında yeni oyunlar da eklenecek.

Platformun amacını, gelir paylaşımını ve daha pek çok şeyi tiyatrolar.com.tr’den Murat Temel’e sorduk.

Röportaj: Hande Sönmez

Trom

Öncelikle TiyatrolarTV karantinaya girmeden önce de aklınızda olan bir proje miydi? Çok kısa sürede aksiyon aldığınız için meraklarımızdan biri bu oldu…

Tiyatrolar.com.tr, 25 Ekim 2015’te yayın hayatına başladı ve o tarihten bugüne kadar sürekli olarak yeni özellikleri ile geliştirilmeye devam etti. TiyatrolarTV projesi fikir olarak 2016 senesinde düşündüğümüz bir projeydi ve 2017 sezonunda da hayata geçirdik. İçinde bulunduğumuz bu olağanüstü durumla hiçbir ilgisi yok aslında. Haziran 2020’de yayına girmeyi planlıyorduk ama bu süreçte öne aldık ve 15 Nisan 2020 itibariyle yayına başladık. 

Oyununa göre değişkenlik göstermekle birlikte 10-12 kişilik bir ekiple çekim yapıyoruz. Çekimini yapacağımız oyunu önceden izliyoruz. Hatta tek bir sabit kamera ile çekim yapılıyor ki bu çekimin üzerinden asıl oyun çekimi için çalışıyoruz. Yönetmenimiz ve prodüksiyon ekibi bir storyboard hazırlıyor ve bu storyboard oyun yönetmeni ve tiyatro ekibi ile paylaşılıyor. Mutabık kaldıktan sonra çekim gününe karar veriyoruz. Öncelikle oyun normal olarak seyirci ile birlikte oynanıyor ve o esnada tüm oyunu çekiyoruz. Daha sonra storyboard detay planları için farklı açılar ve sahne içi çekimlere geçiyoruz. Steady-cam, şaryo, bazen drone ile farklı planların çekimini yapıyoruz ve oyuna göre değişken olsa da sinematografik bir sonuç elde etmeye çalışıyoruz. Yani aslında bir tiyatro oyunu izlerken görülebilen tek açıyı bambaşka bir noktaya getiriyoruz. 

TiyatrolarTV’den kiralanan oyunların geliri nasıl paylaşılıyor?

Projeye dahil olmak isteyen ekipleri belirledik ve kiralama geliri üzerinden telif ödemesi yapılacak şekilde sözleşmeler üzerinden mutabık kaldık. Her bir kiralama ücretinden eser ve hak sahiplerine telif ödemesi yapılıyor elbette.

Oyunlarını ücretsiz izlenmeye açan ekiplerle karşılaştırmalar da yapıldı. Bu konuda bir şey söylemek ister misiniz?

Oyunlarını ücretsiz olarak YouTube veya benzeri platformlardan yayına açan ekipler var elbette. Ancak yayınladıkları bir veya iki kamera ile arşiv amaçlı çekilmiş olan kayıtlar ve sadece bu olağanüstü süreç için bir alternatif olduğunu düşünüyorum. TiyatrolarTV ise kendi yayın platformu olan ve ciddi prodüksiyon maliyetleri olan bir proje olduğu için ücretsiz olması mümkün olmayan bir iş.

Dizi ve filmleri online izleme alışkanlığımız vardı zaten ama oyunlar için aynı şey söz konusu değildi tabii ki. O sebeple şu ana kadar izleme talepleri nasıl seyretti bunu sormak isteriz. Sizce çabuk adapte olundu mu?

Gelen tepkilerden ve izlenme oranlarından memnunuz. Normalden erken yayına girdiğimiz için sistem şuan BETA sürecinde. Başta yazılım ekibi olmak üzere tüm ekip çok daha kullanışlı bir platform yaratmak için çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz süreç ile birlikte sanatseverlerin bu yeni fikre adapte olduğunu gözlemleyebiliyoruz.  

He-Go

TiyatrolarTV’de yer alan oyunlara yenileri eklenecek mi?

Planladığımızdan daha erken yayına girdiğimiz için henüz hazırlıklarımızı tam anlamıyla bitiremedik. Şu ana kadar 20’den fazla oyun çektik ancak bu oyunların uzun metraj film gibi ciddi bir post-prodüksiyon süreci var. Mümkün olan en kısa sürede çekimlerini yaptığımız diğer oyunları da yayına almak için çalışıyoruz. Ancak içinde bulunduğumuz süreçten dolayı çalıştığımız stüdyolar da kapalı olduğu için normalden daha yavaş ilerleyen bir süreçteyiz doğal olarak ve bu sebeple yeni oyunların yayına girmesi ile ilgili net bir zamanlama veremiyoruz maalesef. 

“Tiyatro eserlerini sahneden koparmak değil, gelecek nesillere taşımak istiyoruz.”

TiyatrolarTV’de ücretsiz izlenebilen oyunlar da olacak mı?  

Şuan için bu pek mümkün değil maalesef ama ilerleyen süreçte olabilir 🙂 

Portföydeki oyunları belirlerken sahneden kalkan oyunları mı dahil ediyorsunuz?

Sahneden kalkan oyunlar da var, devam edenler de. Örneğin Zabel ve Artık Bir Davan Var devam eden oyunlar. Ayrıca bazı oyunlar için İngilizce ve Fransızca altyazı seçeneğimiz de olacak.

Sherlock Hamid

İçinde bulunduğumuz dönemle ilgili sizin nasıl bir öngörünüz var?

Yaşadığımız bu olağanüstü sürecin ne zaman sona ereceği, normal hayatımıza ne zaman döneceğimiz her insan gibi beni de endişelendiren bir durum elbette. Ben sürecin kolay geçmeyeceğini düşünen karamsar kesimdenim. Umarım yanılıyorumdur. Bu süreç zaten hayatımızın merkezinde yer alan dijital dünyanın çok daha fazla hayatımıza girmesine sebep oldu.

Bir tiyatrosever olarak kesinlikle tiyatronun sahnede kalması gerektiğini düşünüyorum ve kalacaktır da. Ancak bizim amacımız değerli tiyatro eserlerini sahneden koparmanın aksine, gelecek nesillere taşımak ve uzaktaki sanatseverlere yakın kılacak yeni bir alan yaratmak. Tiyatrolar.com.tr ekibi olarak tiyatronun kalbinin kendi sahnesinde ve canlı seyircileriyle attığını asla unutmuyoruz. Yaptığımız iş tiyatronun dijital hali. İçinde bulunduğumuz yüzyılda ve dönemde internetin ve dijital dünyanın varlığının yadsınamaz olduğunu ve bir alternatif olarak tiyatronun da burada yer alması gerektiğine inanıyoruz ve şüphesiz herkesin görüşüne de saygı duyuyoruz.