Vans sunar: Keşif rotanız olacak 10 internet radyosu

Çevrimiçi radyolar; özellikle pandemi döneminde DJ’ler, koleksiyonerler ve müzisyenler için güçlendirici bir zemin yarattı. Dünyanın dört bir yanına yaydığı ses ve frekanslarla, dinleyicilere bol miktarda keşif imkânı sunan uluslararası radyolardan birtakım tavsiyelerimiz var. Listede Londra merkezli oluşumlar ağır basmakta.


Yazı: İpek Temizkan

NTS (Londra)

Mobil uygulamaları ve web sitesi üzerinden takip edilebilen NTS, iki kanalı ve hemen hemen her türden müzikleri bir araya getiren DJ kadrosuyla, çevrimiçi dünyanın en özel radyolarından. Pandemi dönemiyle beraber ikonik stüdyosunu da geçici olarak kapatan NTS, bu dönemde düzenlediği online festivallerle bağışçılarının desteğini aldığını da ekleyelim.

Neler dinlenir: New age, psikedelik rock, funk, soul, house
Kimler var: Moxie, The Pentagon Face Slap, Donna Leake

Dublab (Los Angeles)

Bağımsız müziği uluslarası dinleyicilere ulaştırma motivasyonuyla 1999’da kurulan Dublab; Almanya (dublab.de), Japonya (dublab.jp), İspanya (dublab.es) ve Brezilya’da (dublab.com.br) bulunan kanallarıyla eş zamanlı yayınlar yapıyor. Radyonun yaratıcı ekibinin 2008’de hazırladığı, Los Angeles’ta müzik geri dönüşümünü ele alan bir de kısa belgesel var. Buradan izlenebilir.

Neler dinlenir: Funk, soul, house, pop, rap, afrobeat
Kimler var: Jeff Parker, Daedelus, Anenon, Merve Emre

Kiosk Radio (Brüksel)

Brüksel’deki tarihî Parc Royal’ın kalbinde ahşap bir kulübeden 7/24 yayın yapan çevrimiçi radyo Kiosk; aynı zamanda yolu düşene, içecekleri eşliğinde leziz elektronik müzik seçkileri sunan küçük de bar.

Neler dinlenir: Ambient, synthwave, deneysel sesler, biraz da punk
Kimler var: Dj soFa, BONA LÉA, DC Salas, John Parm

Worldwide FM (Londra)

BBC Radio 6’in efsaneleşmiş DJ ve ses kâşifi Gilles Petterson’ın kurup yürütmeye devam ettiği Worldwide FM, değişen müzik üretim ve dinleme alışkanlıklarına cevaben; Belçika’dan Filistin’e DJ’lere ulaşıp, müziklerini dünyaya sunmalarına olanak sağlayan bir platform.

Radyonun, takipçilerini küresel ırkçılığa karşı mücadeleye teşvik ettiği; okunacakların, izleneceklerin ve bağış yapılabilecek vakıfların sıralandığı listeleri de worldwidefm.net adresinde. 

Neler dinlenir: Acid, afrobeat, caz, funk, tekno
Kimler var:  Gilles Petterson, Charlie Dark, Lucid Stannard, Debora İpekel

Stranded FM (Utrecht)

Utrecht’teki lokal DJ ve müzisyenleri teşvik edip, herkes için bir platform yaratma amacıyla ortaya çıkan Stranded FM; programlarında müzik yayınlarının arasına radyo oyunlarına ve toplumsal tartışmalara da yer veren, yenilikçi bir radyo. Kâr amacı gütmeyen platform, 2015’ten bu yana faaliyetlerine devam edip; Lowlands ve Le Guess Who? gibi Hollanda’nın önemli müzik festivallerinde yer aldı. 

Neler dinlenir: Psikedelik rock, electronica, caz, deneysel sesler
Kimler var: Irene Cassarini, Alien Soundtracks, DJ Leroy, AYLAK ADAM

Fault Radio (San Francisco)

Fault Radio, başlangıçta pop-up canlı video yayınları için bir platform olarak tasarlanıp daha sonra topluma yararlılık gözetilerek, sanatçıların ve yerel halkın çeşitli konularda gelişmesine destek olacak podcastler, makaleler, belgeseller, müzik televizyonu, plak fuarları ve eğitim programlarının prodüksiyonunu içerecek şekilde büyüyen bir oluşum. Radyonun arşivindeki DJ setler, canlı performanslar, fotoğraflar ve röportaj arşivi; Körfez Bölgesi’deki underground kültürün eksiksiz yansıması.

Neler dinlenir: Ambient, caz, deep house, breakbeat, reggae, dub techno
Kimler var: Dj Patrick, Passion Fruit, Christina Chatfield

Soho Radio (Londra, New York)

Soho Radio, 2014’te kurulduğu günden bu yana, Londra Soho ve New York’tan dünyaya her ay 250’den fazla şovu canlı olarak yayınlayan, iki kanallı bir radyo. Özellikle konuk programcı seçkisi dikkat çekici.

Neler dinlenir: Techno, caz, blues, rap, klasik, garage, dancehall
Kimler var: DJ Kobayashi, Simone Marie, Norman Jay MBE, Jim Sclavunos, Anna Prior

Noods Radio (Bristol)

Kendilerini dünyanın her yerinden koleksiyonerlerin, müzisyenlerin, dansçıların ve türlü türlü uyumsuzların yuvası olarak tanımlayan Noods Radio; 2015’te pazar sabahı müzik seanslarıyla ortaya çıktı. Noods’un ilk gününden beri beri yayın politikası ise “reklam yok, playlist yok; sadece insan var”.

Neler dinlenir: Garage, electronica, IDM, neo-soul
Kimler var: Dj Pitch, Dusty Grooves, Esther, Chez de Milo

The Lot Radio (New York)

2016’da Williamsburg’de bir konteynırdan kahve satarak kendini finanse eden, bağımsız The Lot Radio, dans müziği titreşimlerini dünyaya yayıyor. Radyonun zaman zaman Vimeo üstünden yaptığı canlı yayınları takip etmeniz tavsiye edilir. 

Neler dinlenir: Techno, acid, electronica
Kimler var: Vaxelaire, Pauline Le Mell, Lloyd Harris, O.BEE, Takuya Nakamura

Rinse FM (Londra)

1994’te Doğu Londralı bir grup arkadaşın korsan olarak başlattığı Rinse; günümüze janrlar, sanatçılar, sahneler değişip gelişirken underground müziğin nabzının tutarak gelmiş bağımsız radyolardan biri.

Neler dinlenir: Garage, grime, funk, jungle, dubstep, house
Kimler var: Goldie Quaker, Lauren Flax, Angel D’lite

Londra’dan diğer tavsiyeler

2011’den bu yana sürdürdüğü müzik yayınlarının yanı sıra medya eğitim programlarıyla bir kültür yaratan grime ve hip hop radyosu Reprezent, Netil Market’teki konteynırlardan hafta boyu kesintisiz yayın yapan Netil Radio ve Black Lives Matter protestolarının ardından şehirdeki Siyah kültürü etrafında birlik yaratma motivasyonuyla kurulan No Signal