Velma IMDb’de tarih yazdı (!)

Yazı: Melis Tire

HBO Max’in Scooby-Doo spin-off dizisi Velma, bir tür teen slasher animasyon dizisi olacağı vadedilen tanıtım kampanyasıyla merak uyandırmıştı. 12 Ocak itibarıyla yayına başlayan seri hakkında ne yazık ki olumsuz kritiklerin sonu gelmiyor. 

Her hafta ikişer bölümü ekrana gelecek Velma, 26 Ocak’ta yayımlanan 5. ve 6. bölümleriyle devam ediyor. 9 Şubat’ta yayımlanacak final bölümlerine kadar dizi hakkındaki yaygın intiba dönüşecek gibi gözükmemekte. Nitekim izleyiciler de Velma girişiminin koca bir hayal kırıklığı olduğu yönünde fikrini beyan etmiş durumda. 

Dizi ve film puanlamaları her daim referans kaynağı olan IMDb platformunda, izleyicilerin Velma değerlendirmesi 10 puan üzerinden 1,3 oldu. 50 bin kişinin oyuyla ulaşılan bu derece, IMDb’de bugüne dek bir animasyon yapımına verilmiş en düşük puan. Bu tat kaçıran unvanın yanı sıra tüm zamanlardan tüm yapımlar arasında da sondan üçüncü sırada da. Bir diğer değişle, “tüm zamanların en kötü üç yapımından biri” diyor IMDb kullanıcıları. 

Meraklısına söz konusu listenin 1 numarasının  Fransız futbolcu Paul Pogba’yı kahramanlaştıran The Pogmentary belgeseli olduğunu söyleyelim. Onu takip eden iş ise Türkiye’den. Exxen’de yayımlanan müzikal dizi İşte Bu Benim Masalım an itibarıyla 1,2 puana sahip. Bu değerlendirmelerin belli bir miktardan fazla kullanıcı tarafından puanlanmış dizi, film, belgesel ve programları kapsadığını da hatırlatmakta fayda var elbet.

Geçtiğimiz günlerde HBO yetkililerinin kimi bot hesaplarla internet sitelerindeki değerlendirmeleri düzeltme girişimleri olduğu iddiaları da gündemi meşgul etmişti.

Seslendirme kadrosunda The Office dizisinin Kelly’si Mindy Kaling ile birlikte Constance Wu, Glenn Howerton ve Sam Richardson gibi isilmerin yer aldığı Velma serisinin sinopsisi de şöyle: Velma Dinkley pek de sıradan olmayan üstün zekâlı bir öğrencidir. Gittiği Cyrstal Cove Lisesi’nde bir cinayet işlenir. Brenda isimli başka bir öğrencinin ölümünden sorumlu tutulmasıyla birlikte Velma’nın kendini aklaması ve suçluyu bulması gerekecektir. Olaylar; Velma’nın Daphne, Fred ve Norville -namıdiğer Shaggy- ile tanışmasını sağlar ve tek ortak amacı gizemleri çözmek olan bu ekibi bir dizi suçun peşinden sürükler. Bu kez Monster Inc’in karşısında sıradan bir kötü değil; kana susamış bir seri katil vardır.