Khruangbin ve Vieux Farka Touré’den bir efsaneye saygılarla

Vieux Farka Touré, Afrika çöllerinden blues tınıları yayan, Tuareg müziğinin öncüsü olan babası Ali Farka Touré için Khruangbin eşliğinde kaydedilmiş, Ali adlı bir anma albümü yayımlayacak. Bu sevgi dolu kucaklaşmanın ilk teklisi “Savanne”, dinlemeye açıldı.

Psikedelik rock’tan geleneksel funk ritimlerine uzanan tınılarıyla tanınan Khruangbin, soul müzisyeni Leon Bridges ile her ikisinin de köklerinin dayandığı topraklarda buluşup Texas Moon EP’sini yayımlamıştı. İkilinin 2020 tarihli Texas Sun ile başlattıkları günün gecesinde gibiydik. Vieux Farka Touré ise bu sene yayımladığı son albümü Les Racines ile geleneksel Afrika ritimleri aracılığıyla kendi konfor alanını seslerle resmetmişti. Aslında Vieux Farka Touré, müziğinin filizlendiği kültürü yaşatmakla kalmıyor; onunla yaşıyor. Bu yolculukta ona ilham veren babasına olan minnettarlığı da müzikle temellendirilmiş farkındalığından geliyor anlaşılan.

Khruangbin ve Touré’yi buluşturan bu saygı albümü sekiz parçadan oluşuyor. İlk tekli “Savanne”den anladığımız kadarıyla ikilinin niyeti Ali Farka Touré gibi müzik yapmak değil; onun hissettirdiklerini kendi stilleriyle anlatmak. Oğul Touré’nin Ali  için tek dileği sevgiyi iletmesi: “Albüm, Ali’nin dünyaya getirdiği aşkla ilgili. Benim ona ve Khruangbin müziğine olan sevgimle ilgili. Aşkını eski bir şeye döküp onu tekrar yeni yapmakla ilgili.”

“Savanne”, Vieux Farka Touré’nin reggae tınlamaları ve Khruangbin’in duygusal vurgularıyla yeni koleksiyona heyecanlanmak için yeterli bir sebep. Ali Farka Touré’nin hissettirdiklerini, oğlu Vieux ve Khruangbin perspektifinden dinlemek tam da efsane müzisyenin mirasına yakışan bir anma eylemi aslında. Geçmişin yankısını yakalayarak bugünün sesleriyle yoğurmak, Ali’nin sevgisini büyütüp yaymakla eşdeğer zira. Kaldı ki bu yalnızca bir anma albümü değil; kocaman bir buluşma, upuzun bir sofra, kalabalık bir ev. 

Yazı: Seray Soylu