Kasvetli Vince Clarke sesleri Ebru Yıldız’ın kadrajında

Yazı: Cem Kayıran

İngiliz synth pop efsaneleri Erasure, Yazoo ve Depeche Mode’un kurucularından biri olan prodüktör, besteci ve klavyeci Vince Clarke, 50 yıla yaklaşan kariyerinin ilk solo albümünü yayımlıyor. Songs of Silence adlı koleksiyon Mute etiketiyle 17 Kasım’da yayımlanacak. İlk tekli “The Lamentations of Jeremiah”, Ebru Yıldız imzalı bir kliple birlikte paylaşıldı.

Vince Clarke parçanın kasvetini buram buram solumayı mümkün kılan boş bir evin odalarında çıkıyor karşımıza. Düşünceli, kafasının içinde bir şeyleri kurcaladığı aşikâr. Bazen gözünüzün içine delici bakışlar atıyor, bazen gözlerini kaçırıp uzaklara dalıyor. Ebru Yıldız’ın göz alıcı kadrajları ve ışık oyunları, şarkının alevlenen yaylıları ve tonlarca ağırmış gibi hissettiren drone seslerine incelikli bir kurguyla eşlik ediyor. Yeni Vince Clarke parçası “The Lamentations of Jeremiah”nın görsel eşlikçisini, Mute YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

Albüme gelecek olursak… Songs of Silence, hem adından hem ilk tekliden hem de basın bülteninden anlaşıldığı üzere yüksek enerjili synth pop klasiklerinin yaratıcısı Vince Clarke için tam anlamıyla yeni bir sayfa. Tamamı enstrümantal ambient kayıtlardan oluşan albümün hazırlık sürecinde iki kuralı takip etmiş Clarke: Eurorack modüler synthesizer sistemlerinden elde ettiği sesleri kullanacak ve her beste tek nota etrafında inşa edilecek. 

Plak şirketi Mute tarafından “eşsiz yanlarıyla kendine özel bir kategori yaratıyor” sözleriyle tanıttığı Songs of Silence’ın kapak görseli ve şarkı listesi de aşağıda.

01- Cathedral
02- White Rabbit
03- Passage
04- Imminent
05- Red Planet
06- The Lamentations of Jeremiah
07- Mitosis
08- Blackleg
09- Scarper
10- Last Transmission

Ebru Yıldız, Bant Mag. Video Klip Ödülleri’nin jürisinde

İlk kez 5 Ekim’de Vans sunar: Demonation Festivali No:12 kapsamında düzenleyeceğimiz Bant Mag. Video Klip Ödülleri için çalışmalarımız heyecanla sürüyor. Kapsayıcı seçkiler oluşturarak Türkiye’de yoğun olarak üretilen video klip alanına dikkat çekmek, kısıtlı imkânlarla çıkan nefis işlerin görünürlüğüne katkıda bulunarak keşiflere yol açmak ve etkinliğimizi yıllar içerisinde geliştirerek değerli bir platform hâline getirmek hedefimiz.

Yarışma bölümündeki başvuruları ve ödül kategorilerindeki adayları değerlendirecek jürimiz, kültür sanat ekosistemine üreten ekipler ile müzik ve görsel sanatların kesişiminde çalışan kişileri buluşturuyor: Ahmet Uluğ, Altyazı, Bant Mag., calling mag, Dadanizm, Ebru Yıldız, Educatedear, Hood Base, Metin Akdülger, Murat Ertel, Nisan Dağ, Playtuşu, Yasemin Mori.

Bağımsız sahnede Ocak 2022 ile Ekim 2023 arasında üretilmiş video klipleri değerlendirip, 10 finalist ve 1 kazanan seçeceği yarışma için başvuruların son tarihi 18 Eylül. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.