Vans sunar Demonation Festivali No:12 / Vol.1 ufukta göründü!

Müzik sahnesinin farklı kulvarlarından bağımsız ve heyecan yaratan sesleri bir araya getiren Demonation Festivali, 12. edisyonuyla geri dönüyor. İki bölüm hâlinde gerçekleşecek festivalin ilk ayağı, Vans sunar Demonation Festivali No:12 / Vol.1, 5-6 Ekim’de Zorlu PSM ve arkaoda’ya yayılacak. Günleri saymaya başladık bile!

Bant Mag.’ın 2010 yılından bu yana kürasyonunu ve organizasyonunu sürdürdüğü Demonation Festivali’nin başlıca motivasyonu, yeni müzikler keşfetmek ve bağımsız üretimlerin devamlılığına katkı sağlamak için bir alan açmak. Bu anlamda her edisyonunda güncel gruplar, müzisyenler ve DJ’leri farklı tür ve disiplinler arası dinamiklerin doğrultusunda aynı sahnede buluşturan festivalin kapsamı bu sene video klip dünyasıyla genişliyor.

Vans sunar Demonation Festivali No:12 / Vol.1 programı

5 Ekim Perşembe
Zorlu PSM %100 Studio

Festivalin ilk canlı performansı, katmanlı vokal armonilerine eşlik eden yaylılar ve synthesizer’lar ile chamber-folk ve avant-pop elementlerini göçebe bir incelikle şarkı ozanlığına işleyen Tendertwin’den. Ardından sahne, müziğinin gücüyle ruhun yeniden doğmasına ilham veren Ruby’nin festivale özel hazırladığı şovun. İlk günün kapanışını ise son teklisi “İHYA” ile R&B tınılarını farklı titreşimlerle buluşturmaya devam eden KARDELEN yapıyor.

Biletler Passo‘da.

6 Ekim Cuma
arkaoda

İkinci gün programı; alışılmışın dışında tınılarla caz, ambient gibi türlerin belli belirsiz sınırlarında coşkulu şarkılar söyleyen Selût ile açılıyor. Ardından psikedelik tınılar, mırıltılar, çığlıklar, bozulmuş synthler, rave patlamaları arasında çoklu kişilik çözülmelerinin yaşandığı maceralara çıkan İlk Zamanlar sahnede. Geceyi, XSM Recordings ekibinden prodüktör, DJ ve görsel sanatçı 4-İ’nin dümene geçeceği set eşliğinde, kelimenin tam anlamıyla savrularak kapatacağız.

Katılım ücretsiz.

Demonation Festivali’nde bir ilk: Bant Mag. Video Klip Ödülleri

Müziğin görsel eşlikçilerini, müzikli hikâye anlatıcılarını ve video klip kültürünü kutlamak için hayata geçirdiğimiz Bant Mag. Video Klip Ödülleri de ilk kez Vans sunar Demonation Festivali No:12 programının bir parçası olarak 5 Ekim’de Zorlu PSM Vestel Amfi’de gerçekleşecek. Katılım ücretsiz.

Arzumuz; kapsayıcı seçkiler oluşturarak Türkiye’de yoğun olarak üretilen video klip alanına dikkat çekmek, kısıtlı imkânlarla çıkan nefis işlerin görünürlüğüne katkıda bulunarak keşiflere yol açmak ve etkinliğimizi yıllar içerisinde geliştirerek değerli bir platform hâline getirmek.

Bant Mag. Video Klip Ödülleri iki bölümden oluşacak. Birincisi, kültür sanat ekosistemine hizmet eden ekipler ile müzik, sinema ve ikisinin kesişiminde çalışan kişileri buluşturan bir jürinin, gelecek başvurular üzerinden bağımsız sahnede Ocak 2022 ile Ekim 2023 arasında üretilmiş video klipleri değerlendirip, 10 finalist ve 1 kazanan seçeceği yarışmamız. 

Altyazı, Bant Mag., calling mag, Dadanizm, Hood Base, Playtuşu , Ahmet Uluğ, Educatedear, Ebru Yıldız, Metin Akdülger, Murat Ertel, Nisan Dağ ve Yasemin Mori’nin kararıyla seçilecek birinciyi 10.000 TL para ödülü ile Sadi Güran ve Uğur Kolege’nin hazırladığı özel üretim Mirket Heykelciği bekliyor. Başvurular 18 Eylül 2023’e kadar açık; katılım koşullarını ve detaylar Bant Mag. Video Klip Ödülleri Yarışma Bölümü Başvuru Sayfası’nda.

Bir nevi yılın en’lerinden bir seçki yapacağımız ikinci bölüm ise yarışmadan bağımsız ve başka bir kurguyla işliyor. Bu kapsamda, Ocak 2022 ile Ekim 2023 arasında Türkiye’de yayımlanmış klipler arasından direkt jüri tarafından belirlenecek adaylar En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu ve En İyi Konsept / Sanat Yönetimi olmak üzere üç kategoride, yine jüri değerlendirmesi neticesinde ödüllendirilecek. Video Klip Ödülleri’nin kazananları da 5 Ekim günü Zorlu PSM Amfi’deki etkinlikte gösterilecek ve ödülleri olan, Sadi Güran ve Uğur Kolege’nin hazırladığı özel üretim Mirket Heykelciği’ni teslim alacak.