Wax Poetic, Biz10 Murat ve Demet Evgar’ın “Cihangir”ine yeni klip

İlhan Erşahin’in Wax Poetic projesinin 2007 çıkışlı albümü İstanbul, nadir Türkçe sözlü trip-hop albümlerinin erken örneklerinden biri. 

Albümün üçüncü parçası “Cihangir”de ekibe Siya Siyabend solisti Biz10 Murat ve Demet Evgar eşlik ediyor ve parça, Evgar’ı şarkıcı kimliğiyle dinlediğimiz ilk kayıt olarak hafızalara yerleşiyor. 13 yıl sonra bu şarkıyı yeniden ziyaret eden Wax Poetic ve konukları, dinleyicisini bir gece yürüyüşü için Pera’ya davet etmekte. 8mm formatında çekilen klip yönetmen Irmak Altıner’in elinden çıkma. Biz10 Murat ve Demet Evgar’la Pera sokaklarında sabaha karşı bir yolculuğa sürükleniyor; Cihangir’e de âdeta havada süzülerek bakıyoruz. 

İstanbul albümünün diğer konukları arasında Lara Di Lara, Gökhan Özoğuz ve Nil Karaibrahimgil var. Albümün İlhan Erşahin’in müzikal kariyerinde özel bir yere sahip olmasının bir diğer sebebi de sonraki yıllarda en sık turlayan projesine dönüşecek  İstanbul Sessions’ın Alp Ersönmez, Turgut Alp Bekoğlu ve İzzet Kızıl’dan oluşan kadrosunu bir araya getiren ilk kayıt olması. “Cihangir” klibiyle başlayan nostalji dalgasına iyice dalmak isteyenler, aşağıdaki bağlantıdan 2007’ye ışınlanabilir.