Weird Al Yankovic’in 45 yılı bir fotoğraf kitabında

80’lerde yaptığı parodi şarkılarla ünlenen ve özellikle Amerikan popüler kültürünün alışılmadık simgelerinden birine dönüşen Weird Al Yankovic’in hayatı, kendi elinden çıkan bir senaryoyla film oluyor. Kıvırcık saçları, Hawaii gömlekleri ve akordiyonuyla Yankovic’i canlandıran isim de Daniel Radcliffe

Roku‘nun yapımını üstlendiği Weird: The Al Yankovic Story’nin yönetmeni, yine aynı platformdaki komedi aksiyon dizisi Die Hartın arkasındaki isim olan; Silicon Valley ve New Girl gibi dizilerin rejisinde de parmağı bulunan Eric Appel. 4 Kasım’da Roku Channel’daki yerini alacak filmde Evan Rachel Wood, Rainn Wilson ve Julianne Nicholson da rol alıyor. Weird: The Al Yankovic Story’nin prömiyerinden kısa bir süre sonra da retrospektif bir fotoğraf kitabı yayımlanacak.

Lights, Camera, Accordion! isimli kitap, geçtiğimiz 45 yıl boyunca davulcu Jon “Bermuda” Schwartz tarafından çekilmiş 300’ü aşkın fotoğrafı bir araya getiriyor. 1984 Publishing etiketiyle 14 Kasım’da raflardaki yerini alacak derlemede turne yolculuklarından, klip çekimlerinden, kayıt seanslarından ve konserlerden kareler yer alacak. Önsözü daha önce Weird Al için video klip de çekmiş olan komedyen, yapımcı ve oyuncu Drew Carey tarafından kaleme alınmış. Kitabın finalini de bizzat Yankovic tarafından yazılmış bir veda mektubu yapacak.

Weird Al, kitap duyurusunu “Vay be! Bu fotoğrafların büyük kısmını önceden görmüştüm, hepsini böylesi bir kalitede bir araya getirmek harika bir şey.” sözleriyle yapmış. Schwartz’ın 1983’ten 1986’ya uzanan zaman diliminde, yine Weird Al turnelerinde çektiği siyah beyaz fotoğraflar da 2020 sonbaharında Black & White & Weird All Over adıyla kitap olmuştu. 

Müzik tarihinin en tuhaf ve eğlenceli figürlerinden birinin kariyerine içeriden bir bakış atma şansı sunacak Lights, Camera, Accordion!’dan bazı fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.