Werner Herzog belgeseli “Meeting Gorbachev”den fragman

Alman sinemacı Werner Herzog’un geçtiğimiz aylarda harika bir festival turu geçiren ve bol miktarda övgü toplayan yeni belgeseli Meeting Gorbachev’den fragman geldi.

“İzin verin önce size kendimden bahsedeyim. Ben bir Alman’ım ve sanırım tanıştığınız ilk Alman sizi öldürmek istiyordu.”

Herzog’un André Singer’la birlikte yönetmenliğini üstlendiği Meeting Gorbachev, Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’u merkezine alıyor. Herzog’un Gorbaçov’la yaptığı detaylı sohbet etrafında şekillenen ve arşivlik görüntü ve kayıtlarla kapsamlı bir anlatı sunan belgesel, prömiyerini Toronto Film Festival’da yapmıştı.

Basın açıklamasında, altı aylık süreçte gerçekleştirilmiş üç röportajda Gorbaçov’un artık kaybedecek bir şeyi olmayan biri gibi konuştuğunu söyleyen Herzog, belgeselinin Amerika ve Rusya’nın politik geçmişlerinin o kadar da farklı olmadığını ispat ettiğini düşünüyor. İki ülke arasındaki iklimin yumuşamasında bu filmin önemli bir rol oynayacağına inandığını söyleyen Herzog’un Meeting Gorbachev fragmanı aşağıda.