What If...?, Ferrari ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde 2. sezonuyla Marvel sinematik evreninin fan favorisi animasyonu What If…?, İtalyan lüks spor otomobil devi sahibi Enzo Ferrari’nin yaşamını konu alan Michael Mann filmi Ferrari ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


What If…? – 2. Sezon (Disney+, 22 Aralık)

Nedir: A.C. Bradley tarafından yaratılan, Marvel sinematik evrenindeki kilit olayların farklı şekilde cereyan etmesi hâlinde alternatif gerçekliklerde neler yaşanabileceğinin etrafında dönen animasyon antoloji serisi. İlk sezonda yer alan kimi süper kahramanlar geri dönerken, yeni sezonda The Scarlet Witch, Mar-Vell, Bill Foster gibi Marvel sevdalılarının kalbini kazanmış sürpriz karakterlerin maceralarına da eşlik edilebilecek. Serinin 3. sezon onayını şimdiden kaptığını da hatırlatalım.

Neye benzer: “Öyle değil de böyle olsaydı” fikrini ilgi çekici bulanlar için; şizofreni teşhisiyle akıl hastanesinde gençliğini çürüten David’in en yüksek mertebeden bir mutant olduğunu keşfedişine tanıklık ettirip, süper kahraman dizisinin birkaç adım ötesine geçen bir başka Marvel uyarlaması Legion aranılan yapım olabilir.

Kimler var: The Watcher karakteriyle Jeffrey Wright önderliğinde; Michael Douglas, Laurence Fishburne, Taika Waititi, Elizabeth Olsen künyedeki isimlerden bazıları.

Ferrari (Vizyon, 22 Aralık)

Nedir: Brock Yates’in Enzo Ferrari: The Man and the Machine kitabından uyarlama biyografik film; İtalya’nın en prestijli markalarından Ferrari’nin ardındaki ismin, mücadeleler ile başarıların birbirine karıştığı inişli çıkışlı yaşamının anlatısı. Ne özel ne de profesyonel yaşantısında yüzü tam manasıyla gülmüş Enzo Ferrari’nin. Yapım da abartı ve güzellemeden uzak biçimde, olağan objektifliğiyle Alfa Romeo için yarışlar kazanmasının ardından kendi otomobilini üretmenin peşine düşen, büyük kayıplar veren, arada kalan ama hiç vazgeçmeyen bu inatçı ruhun ritmi yüksek yaşamının dönüm noktalarını ele alıyor. Ve nasıl bir anda kolay yoldan “dev” olunmaz, yeniden idrak ettiriyor.

Neye benzer: Christian Bale ve Matt Damon’ın başrollerini paylaştığı Ford v Ferrari iki özgür ruhun, 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda Ferrari’yi yenmek için neleri göze alabileceğine ortak ediyordu.

Kimler var: The Last of the Mohicans, The Insider, Collateral gibi işleriyle tanınan ödüllü yönetmen Michael Mann imzalı filmde Adam Driver başrolde. Partneri rolündeki Penélope Cruz’un yanı sıra Patrick Dempsey, Sarah Gadon, Shailene Woodley de nüanslı oyunculuklar sergiliyor.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Good Chemistry: The Story of Elemental (Disney+, 21 Aralık)

Pixar yönetmeni Peter Sohn’un Kore’den New York’a göçen ailesiyle başlarından geçenleri, babasının Bronx’taki eski bakkal dükkânını pas geçip aile şirketi yerine animasyon alanında kariyer yapmayı seçmesini inceleyen kısa belgesel. Yönetmenliğini Tony Kaplan’ın üstlendiği Good Chemistry: The Story of Elemental, geçtiğimiz yaz başı gösterime giren Elemental‘ın ortaya çıkma öyküsü üzerine kişisel bir yolculuk, yapım sürecinde ebeveynlerini kaybeden Sohn’un kendi yöntemiyle “Sizi seviyorum.” deme biçimi.

Aquaman and the Lost Kingdom (Vizyon, 22 Aralık)

DC Comics’in mizahla harmanlamaktan zevk aldığı aksiyon zincirinin son halkası. Aquaman tarafından hezimete uğratılmasının ardından öfkesini kadim ve uğursuz üç dişli kara mızrakla birleştirip intikam yemini eden Black Manta’nın, Aquaman’in başına açtığı türlü belaya odaklanıyor. Atlantis krallığını ve ailesini korumak isteyen Aquaman (Jason Momoa) ile bu uğurda el ele vermek durumunda kaldığı üvey kardeşi Orm (Patrick Wilson) arasındaki dinamik, yapımın enerjisini bir hayli yükseltmiş.

Sanki Her Şey Biraz Felaket (MUBI, 22 Aralık)

Birbirlerinden farklı mücadeleler veren 20’li yaşlarındaki dört umutsuz gencin yollarının şans eseri kesiştiği, İstanbul özelinde Türkiye’nin yürek daraltan ve keskin gerçeklerine trajikomik perspektiften yaklaşan, bizden bir hikâye. Umut Subaşı’nın yazıp yönettiği; ağlatan ve de güldüren, yaşam-yaşantı ikilemi ve iletişimsizlik konuları üzerine hayli düşündüren uzun metraj; 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde aldığı En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve SİYAD En İyi Film ödülleriyle de yılın en dikkat çeken yerli yapımlarından.

Deniz Dursun’un Sanki Her Şey Biraz Felaket üzerine hisleri buradan okunabilir.

Om Det Oandliga / About Endlessness (MUBI, 24 Aralık)

İletişimsizlik çağında içine kapanarak giderek yalnızlaşan insanların trajikomik hikâye anlatılarına bir değerli katkı da İsveç sinemasının yaşayan en büyük yönetmenlerinden olan Roy Andersson’dan geliyor. 76. Venedik Film Festivali’nden En İyi Yönetmen kategorisinde Gümüş Aslan ödülüyle dönen filmde yönetmen; insani varoluş sancılarını ve aklımızı kurcalayanları, farklı insanların yaşamları üzerinden kendine has sinematografisiyle yorumluyor.

Ricky Gervais: Armageddon (Netflix, 25 Aralık)

The Office, Afterlife, Extras gibi yapımların arkasındaki BAFTA ve Altın Küre ödüllü, lafını esirgememe konusunda kararlı ve sınır zorlayan hicvi sebebiyle tepkilerin odağı Ricky Gervais’in yeni stand-up’ı. Şovun fragmanında ölümcül boyutta hasta çocuklara sarf ettiği sözlerin ardından tartışmalı esprinin kaldırılması için başlatılan Change.org kampanyasına umarsızca “Oldukça anlamsız!” karşılığını veren Gervais’in, benzer hassasiyette pek çok meseleyi daha aynı kışkırtıcı yaklaşımla ele aldığı biliniyor Armageddon’da.

Pokémon Concierge (Netflix, 28 Aralık)

Tropik ada yerleşkesi Pokémon Resort’ta çalışan Haru’nun, Pokémon misafirler ile ilgilenirken başından geçenleri ve adım adım benliğini keşfetmesini takip eden stop-motion animasyon serisi. Çekim tekniğinin Pokémon’u cazip kılan nostaljik sadeliği yakalaması, olumlu eleştirileri beraberinde getirmiş. Biraz The White Lotus x Pokémon titreşimleri veriyor. 


Hâlâ izlemediyseniz

*Beau Is Afraid (Paramount+, 21 Aralık)

*Carol & the End of the World (Netflix, 15 Aralık)

*Priscilla (HBO Max, 15 Aralık)

*Gloria (MUBI, 17 Aralık)

*Brian and Charles (Apple TV+, 17 Aralık)

*Tropic (VUDU, 19 Aralık)

*Daniel (HBO Max, 20 Aralık)

*Dream Scenario (VUDU, 22 Aralık)

*Maggie Moore(s) (Hulu, 22 Aralık)