Willem Dafoe anlatımıyla, “gezegenin atardamarlarına” övgü

Mountain ve Sherpa gibi ödüllü doğa belgesellerinin yönetmeni Jennifer Peedom, yeryüzünün harikalarını objektifine almaya devam ediyor. Yeni projesinin odağında nehirler var.

Peedom’ın dünyanın dört bir yanından en yüksek zirveleri konu aldığı belgeseli Mountain’daki eşsiz görüntüleri; Renan Öztürk’ün sinematografisi ve Willem Dafoe’nun anlatımıyla, klasik müzik eşliğinde izlemiştik.

River ise insanlığın nehirle ilişkisini nasıl şekillendirdiğine dair müzikal bir yansıma. Yönetmen, River’ı “gezegenin atardamarlarına övgü” olarak tanımlıyor. 6 kıtadaki mevcut nehirleri daha önce hiç görülmemiş ölçek ve perspektiflerde göstermek için, uydu çekimleri de dâhil olmak üzere hummalı bir çalışmaya girilmiş. İnsanlığın en değerli kaynaklarından olan nehirlerin, insan kontrolünde nereye vardığını ve doğayı kontrol etme girişimlerinin uzun vadeli etkisinden de bahsediyormuş yeni belgeselinde Peedom.

Anlatıcı bir kez daha Willem Dafoe. River’da mikrofon başı performansı hakkında şunları öylüyor: “Vurgular elbette var. Fakat kelimeleri kontrol etme ya da bir fikri belirtme hâlinde değil. Kelimelerle sesi harmanlayıp, düşünce ve duygu kanallarını izleyicinin açmasına izin vermek istiyorum.”

Metni Robert Macfarlane’e, orijinal müziği Richard Tognetti yönetimindeki Australian Chamber Orchestra’ya (ACO) ait olan belgeselde Jonny Greenwood ve Radiohead parçaları da kullanılmış. 

River, doğal kaynaklar hakkındaki düşünme şeklimizin, çevreyi kalıcı olarak nasıl etkilediğini gösterecek. Belgeselden nefes keseni görüntülerin bulunduğu fragman için buraya.

Yazı: Açelya Eren