Within Temptation’dan Lübnanlı grup Mashrou’ Leila’ya dayanışma eli

Hollandalı senfonik rock grubu Within Temptation, Hristiyan grupların baskısıyla mücadele eden Mashrou’ Leila’ya destek olmak amacıyla Byblos International Festival kapsamındaki Lübnan konserini iptal etti.

LGBTİ+ hakları savunucusu grup Mashrou’ Leila’nın ülkesi Lübnan’da vereceği konsere dair yaşadığı krizden kısa süre önce bu yazımızda bahsetmiştik. Mashrou’ Leila’nın Byblos International Festival kapsamında vereceği konsere Hristiyan grupların yürüttüğü baskıcı kampanya neticesinde engel olundu. Şubat ayında yayınlanan yedinci stüdyo albümleri Resist ile çıktıkları turnede Within Temptation da 7 Ağustos’ta aynı festivalde bir performans planlıyordu. Fakat Mashrou’ Leila’nın konserinin iptal edilme süreci üzerine Within Temptation da festivalden çekildiğini duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre, protestolar, grubun şarkılarının dinî ve insanî değerleri ve Hristiyan inancını zedelediğinden bahseden kilise taraftarları tarafından düzenlendi. Organizatörler ise Mashrou’ Leila’nın performansını iptal etmelerinde “Grup ve festivale karşı organize bir kampanya yürütülmesini” gerekçe gösterdi.

Mashrou’ Leila

Within Temptation yaşanan olaylar sonucunda Facebook üzerinden yayınladıkları gönderide ortak bir karar doğrultusunda konseri iptal ettiklerini açıkladı. Within Temptation’ın açıklaması şöyle:

“Bildiğiniz üzere planımız 7 Ağustos’ta Lübnan’da Byblos Festivali’nde sahneye çıkmaktı… Sonradan öğrendik ki festival komitesi, Mashrou’ Leila’nın sahnesini bağnaz fanatiklerin tehlikeli tehditleri yüzünden güvenlik sebepleriyle festival programından çıkarmış. Lübnan hükümetinin sanatçıların sahneye çıkması için gerekli güvenliği sağlayamaması durumuna ek olarak, oy birliği ile Byblos’taki gösterimizi hoşgörü, ifade ve konuşma özgürlüğüne olan desteğimizden ötürü iptal etmeye karar verdik. Lübnan’daki hayranlarımız adına, bu kararı vermek bizi üzüyor. Ülkedeki son gösterimiz hâlâ akıllarımız ve gönüllerimizde capcanlı. Lübnan’a döneceğimiz daha güzel günleri iple çekiyoruz.”

Uluslararası Af Örgütü  Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, konuyu “Ülkedeki ifade özgürlüğü hakları karşısında yıkıcı bir rüzgâr” olarak değerlendirdi. Maalouf’un sözleri şöyle devam ediyor: “Bu olay Lübnan hükümetinin biriken bir nefret kampanyası karşısındaki sorumluluklarından feragat ettiğinin açık bir göstergesidir. Hükümetin nefret ve ayrımcılık karşısında sıkı bir duruş gösterme hususundaki ve performansın devam edebilmesi için gerekli önlemlerin alınması konusundaki başarısızlığının doğrudan sonucudur. Mashrou’ Leila aynı şarkıları, aynı mekânda henüz üç yıl önce çalmıştı. Artık sanatlarını sergileyememeleri, ülkedeki ifade özgürlüğüne yapılan darbenin habercisi.”

2016’da Byblos’taki Mashrou’ Leila konserinden bir performansı aşağıda dinleyebilirsiniz. Tekrardan aynı sahnede, aynı grupla yine aynı şarkılara eşlik edilebilmesi dileğiyle.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz