“Wonder Woman” ekibi, “Cleopatra” için bir arada

Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi VII. Kleopatra’yı konu edecek film için hazırlıklar başladı. Sony Pictures’ın geçtiğimiz yıllarda Denis Villeneuve’den David Fincher’a birçok yıldız yönetmenle hayata geçirmeye çalıştığı Cleopatra için Netflix, Universal, Apple ve Warner Bros. gibilerini geride bırakarak filmin haklarını elde eden Paramount Pictures gaza bastı ve heyecan verici bir kadro oluşturdu. DC Comics süper kahramanı Wonder Woman’ın sinematik uyarlamasında birlikte çalışan ekip, Cleopatra için de güçlerini birleştirecek: başrol oyuncusu Gal Gadot, yönetmen Patty Jenkins ve yapımcı Charles Roven. Gadot ve Jenkins, filmin yapımcıları arasında da yer alıyor. Hatta Gadot’nun filmin yaratıcı ekibini oluşturmada aktif rol üstlendiği bilgisi de mevcut. Zira Cleopatra senaryosu için Laeta Kalogridis isminde epey ısrarcı olmuş. Yunanistan asıllı Amerikalı senarist Kalogridis’in filmografisinde Shutter Island ve Alita: Battle Angel gibi filmlerin yanı sıra Altered Carbon dizisi de var. 

Paramount Pictures’ın hazırlıklarına başladığı yapım, Cleopatra’nın hikâyesini anlatacak ilk film değil tabii ki. Daha önce animasyonlardan fantastik yapımlara, dizilerden belgesellere birçok sinematik yapımda; 39 yaşında kendi yaptığı bir zehirle hayatını sonlandıran Kleopatra’nın hikâyesi ele alınmıştı. 

1950’ler ve 1960’larda çekilmiş Kleopatralı 3 filmi hatırlayalım:

Two Nights with Cleopatra (1954)

Mario Mattoli’nin yönetmenliğini üstlendiği filmde Kleopatra’yı Sophia Loren canlandırıyor. Hatta Loren, Kleopatra’nın yerine geçip insanları kandıran köle kadın rolüne de hayat vermekte.  

Sherlock Holmes and the Deadly Necklace (1962)

Terence Fisher imzalı film, gerek edebiyat gerek sinema dünyasında defalarca karşı karşıya gelmiş Sherlock Holmes ve Moriarty’yi Kleopatra’ya ait olduğu bilinen antik bir kolye etrafında kesiştiriyor. Başrollerde Christopher Lee ve Hans Söhnker var.

Cleopatra (1963)

Cleopatra denince akla gelen ilk film olması muhtemel. Çekimleri 3 yılda tamamlanan filmin başrolünde Elizabeth Taylor yer alıyor. İlk başta Rouben Mamoulian’ın yönetmenliğinde başlayan prodüksiyon, Mamoulian’ın kovulmasının ardından Oscarlı sinemacı Joseph Leo Mankiewicz’le devam etmiş ve dönemi için epey iddialı sayılabilecek 44 milyon dolarlık bütçeyle tamamlanmış.