Wong Kar-Wai severlere dizi ve sinema filmi müjdesi

2013 yapımı The Grandmaster’dan (Yi dai zong shi) beri sinema dünyasından uzak olan Çinli sinemacı Wong Kar-Wai, bir süredir yazar Jin Yucheng’in kaleminden çıkan Blossoms romanının uyarlaması üzerinde çalışıyordu. Pilot bölümü yönetmen tarafından çekilecek bir televizyon dizisiyle başlayıp sinema filmiyle final yapacak proje büyük beklentilere gebe olmuştu; zira Wong Kar-Wai uyarlama için “In the Mood for Love ve 2046’in başlattığı üçlemenin final ayağı olarak yorumlanabilir” açıklamasında bulunmuştu. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınından Blossoms Shanghai de nasibini aldı ve Çin’de gerçekleştirilen çekimler şubat ayında durduruldu.

Çin hükümetinin bir kez daha çekimlere izin vermesinin ardından, uzun zamandır ses seda gelmeyen projeden ilk posterler ve çeşitli detaylar da ortaya çıktı. Blossoms Shanghai’nin prodüksiyon süreci dokuz ay kadar sürecek ve Şangay’da devam eden çekimler tahminen gelecek ilkbaharda tamamlanacak. Yayımlanan posterlerde filmin başrolünde Çinli aktör Hu Ge’nin yer aldığı görülüyor. Senaryoyu ödüllü senarist Qin Wen’in yazacağını, görüntü yönetiminin ise Oscar ödüllü Peter Pau’ya (Crouching Tiger Hidden Dragon) emanet edildiğini belirtmekte fayda var.

Sinopsisten öğrendiğimize göre, Blossoms Shanghai’nin merkezinde yer alacak Bay Bao karakteri; sıfırdan zengin olan, esrarengiz bir milyoner olarak tanımlanıyor. Öykünün arka planında 1990’ların Şangay’ında gerçekleşen ekonomik dönüşüm yer alırken, karakterin hayatında yer edinmiş dört kadın aracılığıyla macera, onur, aşk ve masumiyet gibi kavramlar ele alınacakmış.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...