Wong Kar Wai’nin “One-Tenth of a Millimeter Apart” belgeseline ilk bakış

The Criterion Collection’ın uzun süredir beklenen, Wong Kar Wai filmlerini restore edilmiş versiyonlarıyla yeniden sunan box seti “The World of Wong Kar-wai”, ağızlara bir parmak bal çalacak bir projeye ön ayak oldu.

Wong’un çeşitli filmlerinden, kurgu masasında çıkarmış olduğu görüntüleri bir araya getiren One-Tenth of a Millimeter Apart isimli kısa belgesel; kendisinin 1991’de kurduğu ve o zamandan bu yana tüm filmlerinin yapımını üstlenen Jet Tone Films şirketinin 30. yılına özel olarak hazırlanmış. Prömiyeri ise, Hong Kong Uluslararası Film Festivali’ndeki Happy Together gösteriminin hemen ardından yapılmış. 4K kalitesindeki görüntüler, The Criterion Collection’ın restorasyon çalışmasından.

Belgesel, silinmiş sahneler ve kamera arkası görüntüleri de dâhil olmak üzere, gün yüzüne çıkmamış kimi materyaller içermekte. Verilen isimle, kullanılmayan sahnelerin filmlerde yer almış olsalar bile oldukça küçük yer kaplayacağının altını çizmekte Wong. Temas edilen yapımlar arasında Ashes of Time, Chungking Express, Fallen Angels, Happy Together, In the Mood for Love, My Blueberry Nights ve The Grandmaster yer alıyor.

Blossoms uyarlamaları için gözümüz yollarda

Wong Kar Wai’nin bir süredir, Jin Yucheng’in kaleminden çıkan Blossoms romanının sinema ve televizyon uyarlamalarına yoğunlaştığı biliyoruz. Pilot bölümü yönetmen tarafından çekilecek bir televizyon dizisiyle başlayıp sinema filmiyle final yapacak proje, Wong tarafından “In the Mood for Love ve 2046’in başlattığı üçlemenin final ayağı olarak yorumlanabilir” sözleriyle betimleniyor.

Sinopsisten öğrendiğimize göre, Blossoms Shanghai’nin merkezinde yer alacak Bay Bao karakteri; sıfırdan zengin olan, esrarengiz bir milyoner olarak tanımlanıyor. Öykünün arka planında 1990’ların Şangay’ında gerçekleşen ekonomik dönüşüm yer alırken, karakterin hayatında yer edinmiş dört kadın aracılığıyla macera, onur, aşk ve masumiyet gibi kavramlar ele alınacakmış.

Yükleniyor...