Dayanışma amaçlı çevrimiçi müzik festivali: “Music Feeds”

Salgının kısa süreli etkilerinin yanı sıra uzun vadede yaratacağı problemleri görmemek imkânsız. Dünyanın hâlihazırda boğuştuğu en büyük problemlerden biri açlık. Temiz, sağlıklı gıdaya erişimi olan insan sayısı her geçen gün azalıyor. Salgının derinleştirdiği bu adaletsizlikle mücadele edebilmek için müzisyenler, açlıkla savaş veren bağış kurumlarına destek olacak iki günlük bir etkinlikte buluşacak. Konserlerden elde edilecek gelirin bir kısmı da sahnede ve sahne arkasında çalışan müzik emekçilerine bağışlanacak.

28-29 Ocak geceleri gerçekleşecek Music Feeds festivalinde 40’ı aşkın sanatçı; Britanya’da gıda yoksulluğu ile savaşan FareShare ve müzisyenlere salgın boyunca destek olan yardım kuruluşlarından Stagehand ve Help Musicians için bağış toplayacak. Aralarında Fenne Lily, Sam Smith, Blossoms, Gruff Rhys, Flogging Molly ve geçtiğimiz senenin en iyilerinden A Hero’s Death’i yeryüzüne armağan eden Fontaines D.C.’nin de olacağı festival, iki gece boyunca canlı performanslar ve röportajlarla ekranlarda olacak.

Music Feeds’in organizatörlerinden Co-Op, bir milyon sterlin bağışlayacağını duyururken, oluşumun genel müdürü Jo Whitfield; “Açlık sınır tanımıyor, bu yüzden bizim hareketimiz de sınır tanımamalı.” cümlesiyle dünyanın dört bir yanından bu etkinliğe dâhil olan müzisyenlerle iş birliği yapmanın, bu hayati probleme dair farkındalığı artırmak ve sesleri yükseltmek adına taşıdığı önemin altını çiziyor.

“Salgın, gıda yoksulluğu gibi konuları daha da vahim bir duruma getirdi ve müzik endüstrisindeki birçok kişi, zorunlu kısıtlamalar nedeniyle geçim kaynaklarının bir gecede kaybolduğunu gördü. Farkındalığı artırmak ve bu tür konular için fon oluşturabilmek adına destek vermek ve müzisyenlerle iş birliği yapmak gerekiyor.”

15 sterline satılan biletler, festivalin süreceği iki gece boyunca gerçekleşecek tüm etkinliklere erişimi sağlayacak ve katılımcılar dilerlerse daha fazla bağışta bulunabilecekler. Detaylar burada.

Yazı: Asena Büyük