“Pose” dizisinden, COVID-19’la mücadele için bağış desteği

FX’in Ryan Murphy, Brad Falchuk ve Steven Canals imzalı dizisi Pose, başta trans kadınlar olmak üzere televizyon tarihindeki en geniş LGBTİ+ oyuncu kadrosuna yer veren yapım. 1980’ler New York’unun LGBTİ+ balolarına ve yaşamlarına odaklanarak başlayan dizi, ilk sezonundan itibaren HIV salgınına geniş yer ayırıyor. Öyle ki hazırlıklarına başlanmış üçüncü sezon, HIV salgınına, sağlık hizmetine erişimdeki eşitsizliklere ve HIV aktivizmine odaklanacak.

Dünyanın dört bir yanında COVID-19 pandemisi ile mücadele sürerken, Ryan Murphy’den salgınla mücadeleye destek açıklaması geldi: “Üçüncü sezonda düzenli olarak çekim yapacağımız setlerimizden ve mekânlarımızdan biri, (spoiler) Blanca’nın AIDS / HIV danışmanı olarak çalıştığı bir hastane. Bugün, tüm set malzemelerimizi COVID salgınıyla mücadele eden hemşire ve doktorlara destek olmak için Mount Sinai Hastanesi’ne bağışladık. Hepimiz ne zaman, nerede ve nasıl olursa olsun vermeye devam edelim. İlerlemek için daha fazla…”

New York Times’ın haberine göre New York’ta geçtiğimiz pazartesi günü yaklaşık 5.000 kişinin daha COVID-19 salgınına yakalandığı açıklandı. Toplam vaka sayısı (en az) 21.689 iken, ölen insanların sayısı (en az) 157’ye ulaştı. 

Ayrıca, salgının üstesinden gelmeye destek veren başka diziler de var. NBC yapımları Chicago Med, Chicago Fire, Chicago P.D. ve ABC’nin Grey’s Anatomy, Station 19, The Good Doctor dizileri de sağlık emekçilerine tıbbi malzeme yardımı yaptı.

Yazı: Mine Metin