Yaklaşan Tony Allen albümünden Sampa The Great düeti

Afrobeat müziğin öncülerinden Tony Allen’ın sonsuz mirası, hayattayken üzerinde çalıştığı ama kayıtlarını sonlandıramadığı There Is No End albümüyle ruhlara işlemeye devam ediyor. Ölümünün üzerinden geçen bir yılın ardından, Allen’ın sıklıkla ortaklaştığı Damon Albarn ve Gorillaz davulcusu Remi Kabaka ile tamamlanan bol konuklu albümün ikinci teklisi dinlemeye açıldı.

Grime yıldızı Skepta ve Nijeryalı şair Ben Okri’nin iş birliği “Cosmosis”i takip eden “Stumbling Down”da Avustralya’da yaşayan Zambiya doğumlu rapçi Sampa The Great’in vokallerini duyuyoruz. Genç müzisyenin kendine has flow’u ve Allen’ın ritmik kurgusu, tekrar tekrar içine düşmek isteyeceğiniz iki buçuk dakikalık bir döngü yaratıyor. Sampa The Great bir röportajında Allen’ın müziğine etkisini şu sözlerle açıklamıştı: “Tony Allen, Afrika müziğinin duyuluş ve hissediliş biçimini değiştirdi. Müziğimi öğrenmem ve genişletmem için bana sürekli ilham veren birisi.”

“Stumbling Down” hemen aşağıda. There Is No End ise Tony Allen’ın ölüm yıl dönümü olan 30 Nisan’da Decca France aracılığıyla yayımlanacak. Albümde Lava La Rue, Danny Brown ve Koreatown Oddity gibileriyle düetler de var.

Sampa The Great’in yeni şarkılarını beklemeye devam

Afrobeat, soul, caz, 90’lar hip hop ve R&B’sinden nasiplenen Ninja Tune etiketli ilk uzunçaları The Returnle 2019: En iyi yabancı albümler listemizde 2 numarayı kapmıştı Sampa The Great. 2020’de hemen herkes gibi turne planlarını askıya alan müzisyen, dünyaya yayılan Black Lives Matter protestolarının Melbourne ayağında sahne aldı. Kız kardeşiyle birlikte “Freedom” ve “Final Form” parçalarını seslendirdiği performansından sonra birlik mesajları verdiği konuşmasında “Dünyanın dört bir yanındaki sömürge sistemini yıkmalıyız” dedi.

Yeni bir albüm yaklaşıyor mu, henüz bilmiyoruz. Ama 2020’de harika bir iş birliğiyle dinledik Sampa The Great’i. Sekiz yılın ardından iki uzun miksteyple sessizliğini bozan Geoff Barrow’lu hip hop projesi Quakers’la “Approach With Caution” için stüdyoya girdi. 

“Stumbling Down”la 2021’de sesini ilk kez duyduğumuz Sampa The Great’in yeni şarkılarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Bugünlerde yine The Return’e düşeceğimize şüphe yok!

Yazı: Asena Büyük