Yangın, hem de cayır cayır

Manidar bir sistem eleştirisine ses veren “Elektrik”, Nilipek.’in de mikrofon başına geçtiği melankolik “Bir Yaz Daha Bitti” ve herkes gitse de mekânı terk etmeyenlerin şarkısı “Arabesk” ile ısındığımız ilk Yangın albümü artık aramızda. 

2021’de paylaşılan 20 dakikalık hüzün bulutu hissindeki tanışma EP’si Hepsi Bu Kadar Mı’nın ardından hem tekliler hem canlı performanslarıyla kir – pas – rock’n’roll üçgeninde harikalar yarattı Yangın. Vokalde Theo Kaya, synthler ve gitarda Bora Yavrucuk, gitarda Efe Sunlove, bas gitarda Sarp Taha Gürkan ve davulda Ege Soydan oluşan grubun Plastik adını taşıyan 11 parçalık ilk uzunçaları da kesinlikle yanıltmıyor. Dinleyeni gençleştiren, zaman – mekân mefhumunu bulandıran, bağırıp çağırarak içi dışa çıkaran, içel çatışmalara ışık tutan bir albüm.

Aynı cümleyi tekrar eden açılış parçası “Düşerdi Yıldızlar”, kemik titreten basları ve parçanın tansiyonuna yön veren gitar numaralarıyla, Plastik’in kalanında nasıl köşelere savrulacağımızın bir özetini çıkarıyor sanki. Her birimizin -az da olsa- sevgiye muhtaç olduğunu hatırlatan “Pembe Tatlı İftira”, kısa ama yüksek mi yüksek tesirli “Acıma Bana”, sarmal melodilerinin üzerine Theo’nun gırtlağının yırtıldığını hissedebileceğiniz “Ellerim Güneşte”, albümle geçirdiğimiz ilk turlardaki favorilerimizden. 

Bir de kapanışı yapan, tek başınalık ve kader fikrini kurcalayan “Yıkım” var elbet. Enstrümantasyonu parçanın ismine yaraşır bir tansiyon ve karmaşa barındırıyor. Canlı kanlı dinlemek için sabırsızlanmamak elde değil. 7 Aralık akşamı için Hiçbir yere, kimseye söz vermeyin; Yangın – Plastik lansman konseri Salon İKSV’de. Biletleri de buraya bırakalım. 

Kayıtları Stüdyo Josephine’de gerçekleşen Plastik’in prodüktörlüğünü Taner Yücel üstlendi. Mikste Emre Malikler, mastering işlemlerinde ise Görkem Karabudak imzası var. Kapak görseli, grup üyeleri Bora Yavrucuk ve Sarp Taha Gürkan’ın ellerinden çıkma.